Čína a Kuba prohlubují své přátelství a solidaritu
Miguel Diaz-Canel Bermudez, první tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Kuby a prezident Kuby, navštívil od čtvrtka 24.11. do soboty 26.11. Čínu. Je první hlavou státu z Latinské Ameriky a Karibiku (LAC), která navštívila Čínu po skončení 20. sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny).
Čínsko-kubánské přátelství má kořeny v historických vazbách. Kuba byla první zemí na západní polokouli, která navázala diplomatické vztahy s Čínskou lidovou republikou. Od navázání bilaterálních diplomatických vztahů v roce 1960, navzdory vzestupům a pádům, obě země obstály ve zkoušce času a mezinárodních peripetiích, jednaly k sobě upřímně, stály spolu v dobrém i zlém a navázaly přátelské kooperativní vazby.
I přátelství odpovídá skutečnosti. V současnosti dochází k oživení unilateralismu a mocenské politiky a stále více převládá hegemonický akt USA spočívající v uvalování jednostranných sankcí. V reakci na všechny tyto výzvy se pod vedením obou hlav států udržely vztahy mezi Čínou a Kubou za posledních 10 let na vysoké úrovni, spolupráce v různých oblastech dosáhla značného pokroku a neustále vykazovala nové úspěchy.
Návštěva kubánského vůdce v Číně byla krátká, ale silná ve své podstatě a plná výsledků. Pokud jde o načasování a výsledky, obě strany vzájemně uznávají mimořádné postavení svých partnerů a nejvyšší prioritu ve svých diplomatických vztazích, což naznačuje, že bilaterální vztahy budou v budoucnu dále prohlubovány a modernizovány.
Čína a Kuba jsou obě socialistické země a sdílejí širokou škálu názorů na státní a globální vládnutí, které je důležitým základem jejich zvláštních a přátelských vztahů. Na základě takto širokého konsensu se tyto dvě země, které jsou od sebe geograficky vzdálené, v různých fázích rozvoje a mají výrazné rozdíly v národních silných stránkách, mohou pevně podporovat v otázkách týkajících se klíčových zájmů, koordinovat mezinárodní a regionální záležitosti a společně pokročit v budování socialismu s vlastními charakteristikami.
Během posledních 60 let od vítězství kubánské revoluce, ačkoli bylo dosaženo pokroku v mnoha oblastech, byla Kuba vystavena brutálním, nelidským a protilidovým jednostranným sankcím a blokádě ze strany USA a utrpěla obrovské ekonomické ztráty. Po vypuknutí pandemie USA podstatně nezmírnily své sankce uvalené na Kubu. Místo toho podněcovaly místní demonstrace a vytvářely překážky bránící Kubě účastnit se mezinárodní spolupráce a získat mezinárodní pomoc, což mělo za následek prohlubování humanitárních katastrof na Kubě. Kubu navíc letos postupně zasáhly bouře a hurikány, což zhoršilo hospodářskou situaci a životní úroveň lidí. Čínská strana vzala tuto návštěvu jako příležitost a podala pomocnou ruku a nabídla značnou podporu a pomoc, což ukazuje podstatu „přítel v nouzi je skutečně přítelem“.
Čína je největším obchodním partnerem Kuby v oblasti zboží a Kuba je druhým největším obchodním partnerem Číny v karibské oblasti. Během této návštěvy se obě strany dohodly na rozvoji vysoce kvalitní spolupráce v rámci projektu Pásma a stezky a na posílené spolupráci v oblastech společného zájmu, jako jsou biotechnologie, obnovitelná energie, zdravotnictví, ekonomika, obchod, finance a kybernetická bezpečnost. To pomůže Kubě obnovit a zlepšit její nezávislou produkci, navýšit výrobní kapacity a zdokonalit technologie, jakož i pomoci vyřešit základní problémy, kterým Kuba musí čelit v oblasti životní úrovně a dlouhodobého rozvoje. To ukazuje, že obě země jsou „dobří přátelé, kteří si navzájem důvěřují“.
Kubánská strana znovu potvrdila své pevné odhodlání dodržovat zásadu jedné Číny a podporovat vysoce kvalitní spolupráci v Pásmu a stezce, jakož i Globální rozvojovou iniciativu a Globální bezpečnostní iniciativu, které Čína navrhla. Rozhodně se staví proti provokacím jiných zemí vůči Číně v otázce Tchaj-wanu a staví se proti vměšování do čínských vnitřních záležitostí v otázkách souvisejících s čínským regionem Sin-ťiang, zvláštní administrativní oblastí Hongkong a lidskými právy. Čína pevně podporuje Kubu při ochraně její národní suverenity a odmítání zahraničního vměšování a blokády. Na 77. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů čínští představitelé naléhali na USA, aby okamžitě a úplně ukončily svá ekonomická, obchodní a finanční embarga uvalená na Kubu. Od roku 1992 Čína hlasovala pro všech 30 rezolucí požadujících ukončení blokády.
V současnosti svět zažívá nebývalé změny. Jako „dobří soudruzi oddaní stejné věci“ se Čína a Kuba společně staví proti veškerému hegemonismu a mocenské politice, což má široký a pozitivní dopad na udržení mezinárodního práva a spravedlnosti, stejně jako na podporu světového míru a rozvoje.
Autor je výkonným ředitelem Centra práva Latinské Ameriky a Karibiku na Čínské univerzitě politických věd a práva. opinion@globaltimes.com.cn