DiEM25 – za větší demokratizaci Evropy!
Neoliberální politika, škrty, posilování starého šovinismu a xenofobie. Kvůli těmto jevům prostupujícím Evropou se mobilizuje levice napříč státy, což vyústilo ve vznik mezinárodního hnutí DiEM25, které bylo představeno na mezinárodní konferenci v Praze.
Větší demokratizace Evropské unie do roku 2025. O to usiluje mezinárodní hnutí DiEM 25. Letos v únoru bylo založeno někdejším ministrem financí Řecka Yanisem Varoufakisem a Srečko Hrvatem, s podporou dalších osobností, mezi kterými jsou kupříkladu Julian Assange, Slavoj Žižek či Noam Chomski. Yanis Varoufakis byl hostem mezinárodní konference k budoucnosti Evropy, uspořádané v Praze Nadací Rosy Luxemburg. S účastníky a účastnicemi diskutoval přes Skype. „Z potápějící se lodi nelze vystoupit, to přispěje k tomu, že se potopí ještě víc,“ reagoval na brexit i lexit (levicová kampaň za odchod Velké Británie z EU). Jde mu o propojení celé škály proudů na levici: marxistů, liberálů, odborářů, ekologů, feministek…
Přemýšlet nad příčinami
Čemu v Evropě čelíme? Řecký novinář žijící v ČR Thomas Kulidakis uvedl, že Evropa se dostala do krize kvůli nesolidárnímu přístupu k migrantům. Ekonomka Ilona Švíhlíková z Alternativy zdola zmínila úskalí jednotné evropské měny. „Euro je měna do dobrého počasí,“ řekla. Doplácejí na něj státy jako Řecko. Brexit byl podle ní lekcí, která nebyla pochopena, reakce „co si to ti Britové dovolili“ je nejhorší, jaká může být. „Je třeba přemýšlet především nad tím, co je k rozhodnutí vedlo,“ řekla Švihlíková. Aktivista Jan Májíček uvedl, že pokud bude levice přebírat témata krajní pravice (například proti uprchlíkům), krajní pravici tím neoslabí, ale naopak bude „legitimizovat její argumenty“, což považuje za nebezpečné. To potvrdila Alena Krempaská ze slovenského Institutu lidských práv, která připomněla, že premiér a předseda SMERu Robert Fico postavil volební kampaň na protiuprchlických tématech a pohořel, byť volby vyhrál, naopak uspěla krajní pravice – Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby.
Hmatatelná témata
Maďarská socioložka Ágnes Básthy řekla, že levice musí mluvit o ekonomických a hmatatelných tématech. To uvedla také členka Předsednictva SZ Monika Horáková, která vstoupila i do DiEM25. Důležité je podle ní řešit otázky bydlení nebo exekucí. Antonín Hořčica představil jihočeskou skupinu DiEM25, hnutí v ČR zakořenilo i v Praze a na Ostravsku. Poslanec Leo Luzar (KSČM) podotkl, že taková diskusní platforma je důležitá, neboť je dobré tříbit si názory, které jsou i na levici rozmanité. Vznik DiEM ocenil i Pirát Mikuláš Peksa, podle kterého by byla chyba EU rozpustit. DiEM25 chce do roku 2017 vypracovat návrhy řešení šesti systémových problémů Evropy: zavedení transparentního systému vládnutí v celé Evropě, řešení uprchlické krize a jejích příčin, racionalizace evropské ekonomiky, hodnota práce a rozdělení příjmů (včetně základního příjmu), zaměření investičního financování na zelenou energii a udržitelnost a vypracování a přijetí celoevropské ústavy. Každý návrh řešení bude vytvářen za účasti všech členů a členek DiEM25, odborníků a odbornic z dané oblasti. V DiEM25 probíhají hlasování a diskuse po internetu. Připojit se může každý…¨
Foto: autorka