Vatikánská církevní demokracie
Papež Benedikt XVI., podle agentury AP, odvolal z čela trnavské arcidiecéze slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka. Ten kritizoval poměry v katolické církvi, prokazatelnou spolupráci celé desetiny slovenských kněžích s StB a svého předchůdce Sokola za pochvalné výroky na adresu prezidenta klerofašistického Slovenského štátu Jozefa Tisa, označující toto období jako blahobyt i za jeho nakládání s diecézním majetkem.
Vatikánským církevním kruhům taková kritika jistě nebyla po chuti a jak je vidět, zakročily s nevídanou razancí. V jiném případě, u sexuálních skandálů kněžích, však takový razantní postup v minulosti nezvolily a naopak dlouhou dobu neváhaly krýt sexuální zneužívání dětí.
Že v rámci církve a tím spíš ve vysokých vatikánských kruzích nemůže být řeč o nějaké demokracii, musí být jasné každému kriticky myslícímu člověku. Nezpochybnitelná církevní hierarchie, její systém dosazování církevních funkcionářů, pokrytecké lpění na náboženských zásadách, falešné odpovědi na otázky po smyslu života, zneužívání těžkého údělu mnohých řadových věřících, vystupování vůči těmto věřícím z pozice společenské a ekonomické moci nebo vztah k ekonomickým elitám a moci jako takové nemají s demokracií mnoho společného. Jestli mají na odvolání Bezáka důležitý podíl napjaté vztahy mezi ním a Sokolem, a jaké zákulisní zájmy různých částí církve jsou v pozadí případu, přesně nevíme.
Můžeme si ale být jisti tím, že nedemokratické náboženské zásady a postupy, vycházející z nezpochybnitelných dogmat, ohrožují kritické myšlení a jednoduše mají negativní dopad na životy obyčejných lidí. Ať už k Bezákovu jednání vedlo cokoli, opět ukázalo církev jako těžkopádný moloch, kde jsou zapovězeny principy jako diskuse nebo zkoumání reality na základě faktů a kritického myšlení, stejně jako pojmy svoboda, spravedlnost nebo demokracie.
Kam dál?
Dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), česky Proboha!, satirickou formou popisující náboženské paradoxy a slepou víru jako protiklad racionálního myšlení, na němž spojili své síly režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher: http://www.uloz.to/xmv3cLP/proboha-2008-czdub-avi
Vědecký pohled britského evolučního biologa a oxfordského profesora Richarda Dawkinse na církevní dogmatismus a náboženství jako nebezpečný jev omezující svobodné myšlení lidí, kdy je podle Dawkinse přesvědčení na základě víry v ostrém rozporu s přesvědčením na základě racionálních argumentů: http://www.uloz.to/xCopnto/richarddawkins-boziblud-pdf http://www.academia.cz/bozi-blud.html