Jak postupovat, pokud policie neřeší nahlášenou krádež?
Dobrý večer, mám zkušenost, že když někdo krade benzín z auta tím, že odvrtává nádrž a majitel auta chytí zloděje při činu a zavolá na 158 (policie), na lince je mu sděleno, že si má přeparkovat auto, že policie nemůže s tím nic dělat – jinými slovy policie neřeší krádež. Pominu-li hodnotu benzínu, která je do 1 000 Kč, policie neraguje ani na to, že by mohla být naplněna skutková podstata trestného činnu poškozování cizí věci (§ 228). Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli je postup policie v souladu se zákonem, protože policie je podle zákona povinna se každým oznámením zabývat. Zajímalo by mě, jak se tedy bránit, když někoho chytím při činu a on poškodí nádrž a ukradne benzín a policie na 158 ničemu nezabrání. Jan
Odpověď:
Podle § 10 odst. 1 zákona č. 273/2008 Sb., o policii ČR, platí, že v případě ohrožení nebo porušení vnitřního pořádku a bezpečnosti, jehož odstranění spadá do úkolů policie, je policista ve službě nebo zaměstnanec policie v pracovní době povinen provést úkon v rámci své pravomoci nebo přijmout jiné opatření, aby ohrožení nebo porušení odstranil.
Z toho vyplývá, že po nahlášení přestupku či trestného činu je povinností Policie ČR vyslat na místo policisty. Pokud tak nečiní, je možné se proti jejich pasivitě bránit např. postupem dle § 97 zákona o policii ČR:
(1) Každý může upozornit
a) na nedostatky v činnosti policejního útvaru, policisty nebo zaměstnance policie, nebo
b) na skutečnost, že se policista nebo zaměstnanec policie dopustil jednání, které naplňuje znaky trestného činu, správního deliktu nebo kázeňského přestupku.
(2) Policista nebo útvar policie musí upozornění přijmout. Policie do 30 dnů ode dne přijetí upozornění vyrozumí toho, kdo jej učinil, o přijatých opatřeních, pokud o toto vyrozumění osoba požádá. Oznámení protiprávního jednání podle trestního řádu tímto není dotčeno.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy