Řetězení pracovních poměrů na dobu určitou
Od 1.9. 2012 pracuji v družstvu invalidů. Každoročně podepisuji pracovní smlouvu na 1 rok (tzn. od 1.9. do 31.8. příslušného roku). Tudíž jsem k 31.8.2015 měla odpracované 3 roky. S platností od 1.9.2015 se mnou družstvo opět sepsalo pracovní smlouvu na 1 rok. Je to správný postup? Domnívala jsem se, že tento rok už bych měla mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Jaké jsou vlastně výhody smlouvy neurčité? Ve firmě jsem spokojena, nerada bych svým dotazem vedení družstva proti svojí osobě popudila…. můžete mi poradit?
Od 1. ledna 2012 umožňuje zákoník práce uzavření pracovního poměru na dobu určitou mezi shodnými smluvními stranami maximálně na tři roky s tím, že trvání pracovního poměru lze opakovat (prodloužit) nejvýše dvakrát, a to vždy až o tři roky.
Maximálně může tedy pracovní poměr na dobu určitou mezi týmž zaměstnancem a zaměstnavatelem trvat až devět let. Další pracovní poměr na dobu určitou mohou shodní účastníci uzavřít až po uplynutí tří let od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou.
Z Vašeho dotazu vyplývá, že trvání daného pracovního poměru na dobu určitou bylo s Vámi opakováno více než dvakrát, a došlo tedy k porušení zákonného zákazu řetězení pracovních smluv na dobu neurčitou. Na takové případy výslovně pamatuje § 39 odst. 5 zákoníku práce, podle něhož sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu s tímto zákazem, a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Věc proto doporučujeme případně řešit až v okamžiku, kdy se bude blížit konec doby, na kterou byla smlouva sjednána, a oznámit písemně zaměstnavateli, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával. Jinak se lze rovněž domáhat u soudu návrhu na určení, zda byly splněny podmínky zákazu řetězení smluv na dobu určitou, a to nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.
Pro úplnost je ovšem třeba dodat, že z výše uvedeného může existovat výjimka za podmínek daných ustanovením § 39 odst. 4 zákoníku práce, jsou-li u zaměstnavatele dány vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, na jejichž základě nelze na zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby zaměstnanci, který má tuto práci vykonávat, navrhl založení pracovního poměru na dobu neurčitou. Takový postup vyžaduje dohodu zaměstnavatele s odborovou organizací, příp. úpravu vnitřním předpisem, pokud u něj odborová organizace nepůsobí. Doporučujeme proto v případě výše uvedeného postupu ověřit u odborové organizace, či ve vnitřních předpisech zaměstnavatele, zda zde není takováto výjimka.
Pracovní poměr na dobu neurčitou má nesporné výhody spočívající především ve stabilitě a jistotě, zaměstnavatel má zákoníkem práce omezené možnosti výpovědi.