V dopisu pro Lancet doktoři odsoudili mučení Assange a žádají jeho propuštění
Více než 200 předních doktorů z celého světa zopakovalo svoji výzvu k ukončení psychologického mučení publicisty serveru WikiLeaks Juliana Assange a k jeho okamžitému propuštění z britské věznice Belmarsh s maximální ostrahou.
V dopise zveřejněném v červnovém vydání časopisu Lancet doktoři varují, že špatné zacházení s Assangem ze strany britské, americké a jim nakloněných vlád se během koronavirové pandemie zintenzivnilo a vystavilo jeho život vážnému nebezpečí.
Dokument je nejnovějším zásahem Doktorů za Assange, skupiny, která vznikla v listopadu 2019, na obranu zakladatele Wikileaks, k zajištění odpovídají lékařské péče a respektování jeho základních práv.
V průběhu více než šesti měsíců skupina zdokumentovala špatné zacházení, kterému byl Assange vystaven, a přispěla k boji proti pokusům o jeho vydání z Británie do Spojených států, kde publicistovi hrozí doživotní vězení za odhalení řady válečných zločinů Spojených států.
V souladu s globálním dosahem celé inciativy podepsala dopis řada lékařů ze šesti zemí světa. Patří k nim i klíčové státy, které stojí v čele Assangovy perzekuce: Spojené státy, Velká Británie, Austrálie a Švédsko, společně s Německem a Hong Kongem. Autoři dokumentu jej podepsali i jménem 216 lékařských kolegů ze 33 států. Mnohem více lékařů si pak dopis přečte. Lancet má na celém světě okolo 1,8 milionů čtenářů.
Dopis začíná připomínkou předchozího dopisu lékařů do Lancetu, prestižního časopisu lékařské komunity, ze 17. února, kde požadovali „ukončení mučení a lékařského zanedbání stavu Juliana Assange.“ V následujících měsících „žádný odpovědný úřad nejednal, aby ukončil, nebo aspoň vyšetřil porušování Assangových práv.“
Místo toho doktoři popsali „pokračující aktivity Spojených států a Spojeného království, a naopak nečinnost Austrálie“, ačkoliv Assange je občanem této země, která se tak zavázala chránit jeho práva. USA a Británie rozjely a vyostřily kampaň kolektivní perzekuce a šikany zaměřené na zakladatele Wikileaks.
To vedlo i k vystupňovanému psychologickému mučení Assange, které bylo zaznamenáno již před více než rokem zpravodajem OSN Nilsem Malzerem a dvěma lékařskými odborníky, kteří jej doprovázeli během konzultace ve věznici Belamarsh v květnu 2019.
Porušování Assangových práv se promítlo i do jednání britského soudnictví. Doktoři zaznamenali, že Assangeovi bylo fakticky zabráněno účastnit se prvního týdne slyšení o vydání do USA koncem února, když byl umístěn do neprůstřelného skleněného boxu v zadní části soudní místnosti. Byl opakovaně spoután, prohledáván nahý a vězeňský personál mu zabavil jeho legálně držené dokumenty.
V podobném zacházení se pokračuje i po procedurálních výsleších. Zpráva doktorů uvádí, že kvůli opatřením proti Covid-19 bylo Assangeovi umožněno zúčastnit se pouze posledního z pěti slyšení, které se týkaly jeho případu. V předvečer posledního jednání plánovaného na září se Assange kvůli karanténě nemohl ani sejít se svými právníky.
Doktoři odsoudili odmítnutí britské vlády a soudkyně Vanessy Baraitserové propustit během pandemie Assange z Belmarshké věznice. Upozornili, že kvůli chronicky špatným plicím a desetiletí psychologických útrap, kterými si Assange prošel, existuje „vysoká pravděpodobnost“, že je Assangeův imunitní systém „vážně poškozen“. To zvyšuje nebezpečí, že bude infikován Covidem-19, který se v britských věznicích šíří raketovou rychlostí, a podlehne mu.
Doktoři dále napsali, že „Assange nemá žádnou násilnou minulost, je toliko držen ve vazbě, nebyl odsouzen a není ve vězení za žádný zločin a je i podle Pracovní skupiny OSN proti arbitrárnímu věznění zadržován svévolně.“ To jej na základě doporučení význačných mezinárodních lidskoprávních organizací klasifikuje k propuštění během pandemie.
Navzdory tomu je ale publicista Wikileaks i nadále uvězněn ve věznici s nejvyšší ostrahou, kde je 23 hodin denně držen v izolaci. Podle doktorů představuje jeho pokračující věznění za publicistické aktivity za uvedených podmínek vedle nebezpečí pro jeho zdravotní stav také formu mučení publicisty a novináře.“ Doktoři s plnou odpovědností k závažnosti tohoto sdělení umisťují jednání s Assangem do kontextu širších útoků na svobodu tisku včetně útoků na novináře při masových demonstracích rozpoutaných po vraždě George Floyda americkou policií. „V kontextu útoků proti novinářům a jejich zatýkání při globálních protestech jsou podmínky, s jakými se s Assangem zachází, a celý precedent jeho kauzy právem předmětem mezinárodních obav,“ uvádějí lékaři.
Dokument se dále vyslovuje právě k rostoucím obavám nad Assangeovým utrpením, které vyjadřují i organizace bránící lidská práva. Zakončuje výzvou k akci, když cituje profesora Leonarda Rubensteina z Institutu bioetiky Johna Hopkinse Bermana, který tlačí na to, aby „se lékařská komunita jako celek vyslovila mnohem silněji proti mučení“.
Doktoři deklarovali: „Máme profesionální i morální povinnost vyslovit se proti mučení, upozorňovat na mučení, ke kterému došlo, zastavit mučení, ke kterému dochází, a zabránit mučení v budoucnu. Psychiatrové a kliničtí psychologové varují, že mlčení k mučení pana Assange může docela dobře způsobit jeho smrt. Toto mlčení musí skončit.“
V doprovodném tiskovém sdělení vysvětlila Lissa Johnsonová, přední představitelka Doktorů pro Assange, že podle „Konvence proti mučení mohou být lidé, kteří jednají z moci úřadů, bráni jako spoluviníci a hnáni k odpovědnosti nejen za samotné provozování mučení, ale také za tichý souhlas a posvěcení.“
Americký lékař Bill Hogan sdělil WSWS: „Zvláštní zpravodaj OSN Nils Melzer jasně zdokumentoval, že porušování práv během soudního řízení představuje prvořadý nástroj mučení Assange.“ Při dotazu na nové obvinění Assange zveřejněné americkým ministerstvem spravedlnosti Hogan uvedl, že „toto pochybné obvinění představuje další z celé řady šikanózních opatření, které mají zesílit Assangovo mučení. Týká se dobře známých událostí z roku 2012 a je celé postaveno na naprosto nedůvěryhodných svědectvích.“
Hogan zdůraznil, že „mučení je protipólem všeho, o čem je lékařská etika. Nikdy nemůže sloužit žádnému společensky pozitivnímu cíli a vždy pouze nespravedlivě degraduje lidskost obětí. Mučení se může šířit pouze tam, kde to lidé a jejich předáci a instituce umožní svým mlčením. Mlčení je v tomto případě spoluvina, my nesmíme jako doktoři mlčet. Naše mlčení jde přímo proti hlavní zásadě našeho poslání – neublížit.“
Kopie dopisu byla předána britskému ministru spravedlnosti Robertu Bucklandovi. Britská vláda již předtím odmítla odpovědět na výzvu Doktorů pro Assange a bezstarostně hodila za hlavu Melzerovy závěry, že je odpovědná za psychologické mučení zakladatele Wikileaks.
Převzato z: https://www.wsws.org/