Porušování zákoníku práce – práce přesčas
Z důvodu nedostatku zaměstnanců pracuji už několikátý měsíc
v nepřetržitém provozu ve dvanáctihodinových směnách a každý měsíc mám odpracováno cca.240 hod.Hodiny navíc proplaceny nemám a zaměstnavatel nic neřeší a nic ho nezajímá.
Odpověď:
Váš zaměstnavatel pravděpodobně porušuje zákoník práce již jen tím, že nerespektuje dny pracovního klidu. Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin; nařídit práci v této době může pouze ve výjimečných případech, obdobně jako o svátcích a v neděli.
Zcela zjevně pak nejsou respektována ustanovení zákoníku práce, kdy práce přesčas může činit maximálně 150 hodin ročně (nedohodl-li jste se se zaměstnavatelem jinak). Dále pak celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Rovněž Vám za práci přesčas přísluší příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud jste se zaměstnavatelem nedohodl na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Další příplatky Vám pak příslušejí za práci ve svátek a v sobotu a neděli.
V prvé řadě Vám doporučujeme obrátit se na příslušný inspektorát práce, který mj. kontroluje dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů stanovících pracovní dobu a dobu odpočinku a při zjištění přestupku na tomto úseku udělí zaměstnavateli pokutu.
Můžete se dále obrátit na odborovou organizaci, pokud u Vašeho zaměstnavatele působí.
Doplacení nároků z práce přesčas se pak můžete domáhat u soudu, pokud Vám je zaměstnavatel odmítá uhradit dobrovolně, a to nejlépe s pomocí odborové organizace.