Může zaměstnavatel nařídit povinnost nosit roušku?
Musím mít roušku v zaměstnání jen proto že to nařídí zaměstnavatel. Pracuji jako ostraha a s lidmi přijdu minimálně do styku. Na víc špatně se mi dýchá, ihned mám na obličeji vyrašku, opary. Beru to jako omezování osobní svobody. Tak že v zaměstnání ji nenosim také jsem vedení informovala. Pandemie skončila v květnu 2020. Tak se prosím ptám jestli mám pravdu. Musím nebo nemusím nosit roušku v zaměstnání ? Mám i zdravotní důvody.
Odpověď:
V současné době především platí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, č. j. MZDR 15757/2020-35/MIN/KAN, ze dne 17. 9. 2020, podle něhož se všem osobám zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to:
a) ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např.hotelový pokoj),
b) v prostředcích veřejné dopravy.
V těchto místech, včetně pracoviště, jste tedy povinna nosit roušku přímo na základě na základě zákona, z něhož opatření MZ vychází, pokud není dána některá z výjimek tímto opatřením stanovených. Konkrétní zdravotní důvody, ani na základě potvrzení lékaře, však mezi nimi explicitně uvedeny nejsou.
Obecně pak zaměstnanci musí používat roušku, resp. ochrannou pomůcku, při určitých činnostech v rámci bezpečnosti a ochranu zdraví při práci. Konkrétně to upravuje příloha č. 3 nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků. To se však k Vaší pracovní činnosti zřejmě nevztahuje.
V zásadě nad rámec výše uvedených předpisů by zaměstnavatel jako bezpečnostní opatření v rámci bezpečnosti a ochrany zdraví při práci povinnost nosit roušky nařídit mohl, avšak za podmínky, že profesionálně vypracuje příslušnou dokumentaci na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek na pracovišti – včetně systému, jak roušky skladovat, jak s nimi zacházet, kam je vyhazovat… Bezpečnostní opatření pak musí projednat i se zástupci zaměstnanců, tedy s odbory. Roušky by Vám pak musel poskytovat bezplatně, musel by poskytnout bezpečnostní přestávku apod. Na základě lékařského potvrzení byste pak v takovém případě ze zdravotních důvodů roušku povinna nosit nebyla, resp. zaměstnavatel by Vám měl přidělit takovou práci, kde povinnost nosit roušku není stanovena.
Na základě výše uvedeného tedy v zásadě vyplývá, že roušku ve vnitřních prostorách pracoviště jste v současnosti povinna nosit na základě zákona. Ve venkovních prostorách Vám zaměstnavatel nemůže bez dalšího povinnost nosit roušku nařídit, ledaže by se jednalo o řádně zdůvodněné bezpečnostní opatření ve smyslu výše uvedeném.