Nejbohatší světové superelitě se v době koronaviru daří skvěle
Superbohatí zvýšili během nejhorší krize trhů v období od dubna do června svoje celkové bohatství o 27,5 %. Podle zprávy švýcarské banky UBS se miliardářům dařilo během pandemie Covid-19 „mimořádně skvěle“ a na vrcholu celé krize zvýšili svoje celkové bohatství o více než čtvrtinu na 10,2 bilionů amerických dolarů. Zatímco miliony lidí přišly o práci a musí bojovat, aby se nějak dostali do vládních schémat pomoci, miliardáři překonali svůj dosavadní rekord celkového naakumulovaného bohatství z konce roku 2017, kdy činilo 8,9 bilionu dolarů, a zároveň rozšířili své řady z 2158 na 2189 osob.
Nejbohatší světová superelita drží ve svých rukou největší koncentraci bohatství od tzv. pozlaceného věku na přelomu 19. a 20. století, kdy rodiny jako Vanderbiltové, Reckefellerové a Carnegiové kontrolovaly obrovské majetky.
Nejbohatším člověkem planety je zakladatel Amazonu a jeho výkonný ředitel Jeff Bezos, jehož bohatství tento rok stouplo o 74 miliard dolarů a dosáhlo hodnoty 189 miliard. Elon Musk, zakladatel Tesly, zbohatnul tento rok o 76 miliard dolarů na celkovou sumu 103 miliard. Miliardáři v technologických odvětvích v průměru zbohatli o 42, 5 % a miliardáři podnikající ve zdravotnictví o 50,3 %.
Ačkoliv zpráva UBS uvádí, že se 209 miliardářů veřejně zavázalo darovat 7,2 miliard dolarů na pomoc obětem pandemie Covid-19, taková suma by stále představovala pouhých 0,07 % veškerého bohatství v jejich držení a vůbec nějaký příspěvek by dal ani ne jeden z deseti miliardářů.
Luke Hilyard, výkonný ředitel Centra vysokých plateb, který zkoumá tyto fenomény, prohlásil, že „extrémně vysoká koncentrace bohatství je ohavný jev nejen z morálního pohledu, ale také kvůli své hospodářské a sociální destruktivitě. Kdokoliv, kdo nashromáždil bohatství v takovéto výši, by mohl jednoduše zvýšit platy zaměstnancům, kteří jim toto bohatství generují, nebo zaplatit mnohem více peněz na daních na podporu životně důležitých veřejných služeb, a stále by mu zůstala velmi dobrá odměna za jakýkoliv úspěch, kterého se jim podařilo dosáhnout.“
Josef Stradler, šéf globálního oddělení UBS, které přímo jedná s nejbohatšími jedinci světa, prohlásil, že skutečnost, že bohatství miliardářů narostlo o tolik právě v době, kdy sta milióny lidí na celém světě bojují o přežití, může vést k rozbrojům v řadách veřejnosti i na politické scéně a varoval, že růst nerovnosti mezi bohatými a chudými může potenciálně vést k „protiúderu“.