Náhorní Karabach je glokalizační bod války proti Rusku
Západ vytváří glokalizační body, ze kterých potom šíří chaos, uvedl předák hnutí Esence času Sergej Kurgiňjan 22. listopadu ve večerním nedělním vysílání programu Vladimíra Solovjova na Prvním ruském televizním kanálu.
Předák hnutí Esence času uvedl, že v politologii se objevil nový pojem nazvaný „glokalizace“, který odkazuje na syntézu svou procesů – globálního a místního, které byly předtím stavěny proti sobě. Termín naznačuje, že místo místních střetů může zasáhnout dění ve světovém měřítku.
„Pokud je nemožné dosáhnout ´Nového světového řádu´, protože by to stálo mnoho sil, pak je možné vytvořit ´Nový světový nepořádek´. Proč ho nevytvářet? Nezáleží na tom, jak dosáhnout kontroly nad světem… Nyní je hlavním globálním úkolem vytvořit takzvané glokalizační body,“ uvedl Kurgiňjan.
Politolog zdůraznil, že arménsko-ázerbajdžánský konflikt v Náhorním Karabachu je právě takovým vytvářením glokalizačního bodu poblíž hranic s Ruskem. „V tomto smyslu je to, co se stalo v Zakavkazsku součástí takového glokalizačního schématu. Pokud ale takové schéma existuje, pak hlavní hrozby pro Rusko mohou nakonec přijít z jihu, nebo dojde ke spojení hrozby současně z jihu i ze západu.“
Analytik upřesnil, že Rusko bude zvláště zranitelné, pokud bude do země implementován scénář etnických nebo náboženských konfliktů, který vyústí perestrojkou 2.0.
„Spojení dvojité hrozby zvenčí s pokusy rozbít spojení mezi Slovany a Turkickými národy, které v Rusku existuje po celá staletí, pokus o rozkol mezi křesťanstvím a islámem, všechny tyto pokusy nepochybně představují perestrojku 2.0,“ vysvětlil Kurgiňjan. Předák hnutí Esence času zdůraznil, že za zmíněnými procesy stojí sjednocený Západ a v prvé řadě Spojené státy, které pracují proti Číně a věří, že Čína bude zranitelná z území Ruska.
„Pokud [Západ] právě připravuje perestrojku 2.0, pak na jedné straně vytváří frontovou linii boje táhnoucí se až do Japonska. Podle mnohých nyní turecko-japonské vztahy dosáhly nové strategické úrovně. Na druhé straně tu máme kavkazský uzel, zakavkazskou hráz, která byla nyní narušena. To vše se na nás valí. A ve stejnou dobu je tu hrozba Západu, polsko-ukrajinská a jiná spojení,“ demonstroval Kurgiňjan rozsah možného napětí.
Politický vědec poukázal na to, že Rusko se přes veškerou snahu nebude moci vyhnout boji a musí samo pracovat na určení kontur budoucího světa. „Otázkou je, jak se přeorientovat z filosofie prosperity na filosofii přežití, jak můžeme překonat takový chaos a jaký model pro to budeme potřebovat,“ uzavřel Kurgiňjan.