Britové se po válce báli, že Sověti odhalí jejich vyjednávání s nacisty
Po skončení 2. světové války Británie nesdílela získané archivy Adolfa Hitlera se Sovětským svazem, takže se Moskva nemohla dozvědět o kontaktech mezi Londýnem a nacisty. To je nyní dokázáno základě zveřejněných archivních záznamů odtajněných 17. prosince ve sborníku „100 let rozvědky Ruské federace. Dokumenty a důkazy.“
Mezi dokumenty v tomto sborníku je telegraf zašifrovaný do číslic, který byl 5. června 1945 poslán z Londýna do Moskvy rezidentem s krycím označením „Bob“. Ten dosvědčuje, že se Britové zmocnily osobního archivu Adolfa Hitlera a že jej Londýn plánuje sdílet s Washingtonem, ale už ne s Moskvou.
„Britové mají strach, že pokud by ukázali Hitlerův osobní archiv Sovětům, ti by se tak dozvěděli o jejich kontaktech s Hitlerem,“ uvádí se v agentově zprávě. Agent rovněž uvádí, že Britové doufají najít v archivu materiály týkající se Sovětsko-německého paktu o neútočení.
Sborník dále zahrnuje jiný dokument popisující kontakty mezi Londýnem a Berlínem během války. Jde o depeši poslanou do Moskvy Borisem Rybkinem, agentem působícím ve Stockholmu. Ten popisuje podmínky mírových jednání s Brity, které byly předloženy Hermannem Göringem.
Dokument uvádí, že Göring údajně předložil následující podmínky: Německo vytvoří novou alianci s Británií a Spojenými státy namířenou proti Japonsku. Francie jako velká mocnost přestane existovat a evropská část Sovětského svazu připadne Německu.
Ve sbírce „100 let rozvědky Ruské federace“ jsou popsány důležité etapy aktivit sovětské a ruské zahraniční výzvědné služby od jejího vytvoření 20. prosince 1920. Většina dokumentů je zveřejněna vůbec poprvé.
Zdroj: Rossa Primavera News Agency