Jak britská vláda podporovala puč v Bolívii kvůli lithiu
Podle pátrání provedeného publikační platformou Declassified UK [Odtajněné Spojené království] se vláda Spojeného království rychle smířila s převratovou vládou Jeanine Aňezové v Bolívii, aby tak zajistila britským firmám a Londýnské burze kovů přístup k bolívijskému „bílému zlatu“ tj. k lithiu.
Nové důkladné novinářské prověřování celého případu odhalilo rozsáhlé vazby mezi britským ministerstvem zahraničí a pučistickou vládou, která v listopadu 2019 svrhla bývalého bolívijského prezidenta Evo Moralese. Současně se také prokázal zvýšený zájem Británie o využití bolívijských lithiových zásob v měsících před nuceným vypovězením Moralese do exilu.
Zpráva odhaluje, že britské velvyslanectví v Bolívii spolufinancovalo v letech 2019-2020 jeden projekt zaměřený na „optimalizaci průzkumu a výroby bolívijského lithia (v salinách Coipasa a Pestos Grandes) s využitím britské technologie“ právě v době, kdy se chopil moci režim J. Aňezové.
Ve zprávě se dále popisuje, že ministerstvo zahraničí pomáhala financovat Satellite Application Catapult, společnost se sídlem v britském Oxfordu, částkou 33,220 liber s cílem pokročit v dalším průzkumu těžby lithia v Bolívii.
V březnu 2020 podle zmíněné zprávy organizovala britská ambasáda mezinárodní setkání s bolívijským ministerstvem těžby, které se účastnilo kolem 300 ředitelů a manažerů těžebních společností z celého světa včetně bývalých veteránů britské armády, pronajímatelů soukromých bezpečnostních sil a armád a výkonných manažerů skupiny Fortune 500.
Zpráva pokračuje detailním popisem dlouhodobých britských snah vést soudní jednání s bolívijskou vládou v době, kdy ji představovalo Moralesovo hnutí MAS (Hnutí za socialismus) a pokusů napojit tzv. lithiový trojúhelník (Argentina, Chile a Bolívie) na Londýnskou burzu kovů, které se datují už do roku 2017.
Declassified UK vysvětluje, jak se britská vláda celá léta snažila zajistit si investice a vytvářet nátlak kolem kybernetické bezpečnosti bolívijského finančního a bankovního systému, jak využívala firmy a dodavatele napojené na MI5, CIA a Národní bezpečnostní agenturu (NSA) k proniknutí do prostředí rozvíjejícího se lithiového průmyslu a jak získávala informace o lukrativních kontraktech, které byly podepsány s jinými zahraničními vládami.
Je zajímavé, že investigativní novináři také odhalili, jak se britské velvyslanectví v La Pazu podílelo na poskytnutí podkladů pro zdiskreditovanou a podjatou zprávu Organizaci amerických států (OAS), která přímo posloužila pro nepodložená tvrzení o volebních podvodech a vedla k státnímu převratu proti Evo Moralesovi.
Okamžitě po událostech z listopadu 2019 kritizoval britský ministr vnitra Dominic Raab předsedu Labour party Jeremy Corbyna za to, že předák labouristů odsoudil puč proti bolívijskému lidu. Odkazoval při tom na to, že „OAS odmítla potvrdit výsledky bolívijských voleb kvůli systematickým nesrovnalostem. Lidé v Bolívii protestují a stávkují v dosud nevídané míře, ale @jeremycorby dal přednost marxistické solidaritě před demokracií.“
Prohlášení se ukázalo být konzistentní se záměry Spojeného království, když jen o čtyři měsíce později uvedl velvyslanec Jeff Glekin prvně do Bolívie 12 britských společností a při tom uvedl: „Mnoho lidí se poohlíží po nových trzích ve světě a Bolívie může být dobrou příležitostí k růstu. Díky politickým změnám v Bolívii zde lze očekávat příznivější prostředí pro zahraniční investice a já věřím, že to otevře nové dveře společnostem, které chtějí sdílet své technologie, své produkty a vytvořit spojení s dalšími firmami.“
Glekin pak pokračoval v projevu slovy: „Poptávka po lithiu roste a Bolívie musí této příležitosti využít.“ Po jasném vítězství Luise Acreho v prezidentských volbách v říjnu 2020 a po útěku většiny pučistických vůdců do zahraničí si ale britské ministerstvo zahraničí umylo ruce a jako by nic prohlásilo, že „prezidentské volby v Bolívii v říjnu 2020 byly svobodné a spravedlivé. Nebyl tu žádný převrat. Spojené království udržuje silné a konstruktivní vztahy jak se současnou, tak i s minulými vládami Bolívie.“