USA tlačily na země Latinské Ameriky na nepřijetí ruské a kubánské pomoci
Americké ministerstvo zdravotnictví potvrdilo ve veřejné zprávě fakt, že provádělo nátlak minimálně na Brazílii a Panamu, aby zabránilo navázání spolupráce těchto zemí s Ruskem a Kuou v otázkách týkajících se zdravotnické problematiky.
Potvrzení těchto faktů vyšlo najevo v každoroční zprávě ministerstva, v níž se uznává, že ministerstvo využilo dvojstranných „diplomatických vztahů“ mezi Washingtonem a Brasilií k nátlaku na jihoamerickou mocnost a jednu ze zemí nejvíce postižených pandemií Covid-19, aby odmítla autorizaci k použití vakcíny Sputnik V vyvinuté v Gamalejově centru a centrálním institutu MO.
Podle Spojených států se jejich doporučení snažilo zabránit Rusku „zvýšit svůj vliv“ v oblasti Latinské Ameriky a Karibiku. Zpráva nicméně nedokázala vysvětlit, jak by schválení další vakcíny použitelné v boji proti pandemii v Brazílii mohlo ohrozit americkou bezpečnost.
V části nazvané „Boj s maligním vlivem v obou Amerikách,“ zdravotnické úřady potvrdily, že využily diplomatické kanály, aby „potlačily snahy Kuby a Ruska […] ohrozit bezpečnost Spojených států. Rusko a Kuba jsou v dokumentu označeny jako „zlé státy“.
V případě Panamy měly Spojené státy nabídnout této zemi technickou asistenci odborníků z Centra pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) výměnou za to, že středoamerická země odmítne nabídku kubánských lékařů pomoci v boji s pandemií Covid-19. také v tomto případě USA nedokázaly vysvětlit, proč by případné kubánská pomoc měla být proti americkým zájmům o národní bezpečnost.
Navzdory geopolitické opozici k jejímu využití se vakcína vyvinutá v Gamelajově centru těší autorizaci ve dvou desítkách zemí, z nichž se hned několik nachází v Latinské Americe a Karibiku Navzdory kampani proti ní se kubánská zdravotnická pomoc jen během loňského roku trvání pandemie Covid-19 rovněž rozšířila na tři světadíly a do více než 30 zemí.