Nárok na dávky na bydlení
Bydlím ve společné domácnosti s maminkou, mamka 61 částečný důchod cca 7 tisic nepracuje, já 30let pracující dotaz zní, má maminka nárok na potporu na nájem abych se mohl osamostatnit a bytled jinde aniž bych ji musel prispivat?
Odpověď:
Pokud jde o příspěvek na bydlení, pak lze obecně uvést, že na ten mají nárok jak vlastník, tak nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny (jednotlivce) nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné náklady stanovené zákonem.
V případě, že se odstěhujete (a případně odhlásíte z trvalého pobytu v daném bytě), pak se maminka bude pro účely nároku na dávky posuzovat samostatně. Tj. sníží se výše posuzovaného příjmu pro poskytnutí nároku, a tedy se v zásadě zvýší i pravděpodobnsot jeho poskytnutí. Vzhledem k nedostatku dalších relevantních údajů ve Vašem dotazu (místo pobytu, náklady na bydlení apod.), se nelze k jeho posyktnutí a případné výši vyjádřit konkrétněji, je však vzhledem k výši posuzovaého příjmu pravděpodobné, že by na poskytnutí příspěvku na bydlení v určité výši měla nárok.
Obdobně platí pro případný nárok na doplatek na bydlení, který je však jakožto dávka pomoci v hmotné nouzi více závislá na úvaze úřadu, který může přihlédnout i např. k majetkovým poměrům žadatele a jeho možnosti zvýšit si příjem prací.
O obě dvě dávky lze žádat na příslušné pobočce Úřadu práce, na níž lze podmínky poskytnutí dále podrobněji konzultovat.
Lze dále odkázat na odpověď na obdobný dotaz, kde je uveden i odkaz na kalkulačku, kde si můžete nárok na dávku orientačně spočítat.