Bombardování Gazy jako příprava izraelského útoku na Írán
Spojené státy, které mají v Izraeli čtyři muniční skladiště, zároveň této zemi poskytují velký zbrojní arzenál. Izrael, který má sám o sobě již jedno z nejsilnějších bojových letectev na světě, nyní v boji proti Palestincům otestoval letouny F-35.
Mluvčí izraelských leteckých sil Zilberman oznámil počátek bombardování Gazy s upřesněním, že „na operaci se bude podílet 80 bojových letounů včetně nejpokročilejších F-35“ (The Times of Israel, 11. května 2021). Jde o oficiální křest ohněm páté generace bojových letounů z dílny americké společnosti Lockheed Martin, přičemž Itálie, kde se letadla vyrábí se rovněž zapojila jako druhořadý partner.
Izrael již ze Spojených států obdržel 27 letounů F-35 a minulý únor se rozhodl, že nenakoupí 50, ale hned 75 bitevníků F-35. Za tímto účelem přidělila vláda obraně dalších 9 miliard dolarů, sedm jich získala v rámci americké volné vojenské „pomoci“ Izraeli v celkové výši 28 miliard dolarů a 2 získala jako půjčku od americké Citibank.
V době, kdy byli izraelští piloti F-35 cvičeni na základnách amerického letectva v Arizoně a přímo v Izraeli, vybudovali američtí vojenští inženýři v Izraeli speciální zesílené hangáry pro F-35 umožňujíc jak maximální ochranu bitevníků v době, kdy jsou na zemi, tak jejich rychlé vyslání do útoku. Zároveň se izraelské vojenské korporace (Israel Aerospace a Elnit Systems) v úzké spolupráci s Lockheed Martin rozhodly zesílit schopnosti bitevníků přejmenovaných na „Adir“ (mocný): zejména šlo o zesílení schopnosti prolomit nepřátelskou obranu a zvýšení akčního rádiusu na skoro dvojnásobek.
Tyto zvýšené kapacity nejsou rozhodně nutností pro vedení útoků na Gazu. Proč jsou pak ale tyto nejpokročilejší bitevníky páté generace používány proti Palestincům? Protože to posloužilo otestování F-35 a jejich pilotů ve skutečné vojenské akci s domy v Gaze v roli cílů na střelnici. O to, že v zasažených domech žily celé nějaké rodiny, se nikdo nestaral.
F-35, které se zařadily mezi stovky dalších bojových a bombardovacích letounů dodaných ze Spojených států do Izraele, jsou navrženy zejména k tomu, aby nesly nové B61-12 bomby. Spojené státy plánují krátce uskladnit tyto jaderné bomby v Itálii a dalších evropských zemích a také je dodat Izraeli, jediné jaderné mocnosti na Blízkém východě s arzenálem o velikosti 100-400 jaderných zbraní. Pokud Izrael zdvojnásobil dolet letounů F-35 a čeká na obdržení 8 tankovacích letounů Boeing Pegasus ze Spojených států, které mají umožnit doplňování paliva do letoudnů F-35 během letu, nemůže být důvodem nic jiného než příprava na útok, možná i jaderný útok, proti Íránu.
Izraelské jaderné síly jsou integrovány do elektronického systému NATO v rámci „programu individuální spolupráce“ NATO a Izraele. Ačkoliv Židovský stát není součástí paktu, je integrován do stálé mise ve vedení NATO v Bruselu. V rámci stejného programu Německo dodalo Izraeli šest ponorek Dolphin, v podobě modifikované pro vypouštění jaderných střel (jak zdokumentoval Der Spegel v roce 2012).
Italská vojenská spolupráce s Izraelem se stala zákonem republiky (Zákon č. 94 ze 17, května 2005). Podle tohoto zákona byla vyvinuta intenzivní spolupráce jak mezi armádami obou zemí, tak mezi jejich zbrojním průmyslem včetně utajených aktivit, které podléhají „Bezpečnostnímu ujednání“ mezi oběma stranami.
Izrael dodal Itálii satelity Opsat-3000, které vysílají fotografie ve velmi vysokém rozlišení určené pro vedení vojenských operací na vzdálených bojištích. Satelit je spojený se třemi centry v Itálii a zároveň se čtvrtým v Izraeli, což je důkaz rostoucí blízké strategické spolupráce obou zemí.
Itálie dodala Izraeli 30 cvičných bitevníků Leonardo Aermacchi pro výcvik pilotů. Nyní může dodat Izraeli novou verzi útočného bitevníku M-346 FA, který – podle specifikace Leonardo Industry – slouží jednak jako cvičné letadlo, tak pro „pozemní útočné mise s 500-librovými gravitačními bombami a přesnými naváděnými střelami schopnými zvýšit počet cílů zasažených v jeden čas“. Nová verze bitevníků, zdůrazňuje Leonardo Industry, je zvláště příhodná pro „mise v městských oblastech,“ kde jsou těžké bombardéry „často používány s malým úspěchem za vysokých operačních nákladů“. Jde tedy o ideální model pro další izraelské bombardování Gazy, které může být provedeno s „cenou za letovou hodinu sníženou o 80 %“, a bude mít výrazně lepší poměr „cena-výkon“, tedy umožní za méně peněz zabít mnohem více Palestinců.
Převzato z: https://www.voltairenet.org/