Americká snaha rozpojit jihokorejsko-čínskou spolupráci skončí krachem
Vůdcové Spojených států amerických a Jižní Koreje oznámili na prvním osobním summitu v pátek 21. května pokrok ve spolupráci zahrnující technologie 5G a 6G i polovodiče, ale podle čínských odborníků se Spojeným státům nepodařilo zhatit hluboce provázanou ekonomickou a technologickou kooperaci probíhající mezi Jižní Koreou a Čínou.
Spojené státy a Jižní Korea odsouhlasily další kroky ve spolupráci na poli nastupujících technologií včetně sítí 5G a 6G, polovodičů a odolnosti dodavatelských řetězců, uvádí společné americko-jihokorejské prohlášení.
Washington se přitom nijak netají, že jeho snahou je nalákat své spojence, aby zrušili dlouhodobě rozvinuté globální průmyslově-obchodní řetězce v dodávkách počítačových čipů a 5G technologií a omezili uprostřed stále sílící konkurence čínský technologický rozvoj. Čínští odborníci nicméně zaznamenali, že soudě podle obezřetného tónu společného prohlášení se zdá, že Jižní Korea trikům Spojených států v této otázce neustoupila.
Společné americko-jihokorejské prohlášení ukazuje, že Jižní Korea se v otázkách Číny drží opatrného přístupu a snaží se držet neutrální postoj, uvedl pro Global Times v sobotu 22. května viceprezident Čínské společnosti pro studium Světového obchodní organizace Huo Jianguo.
V částech věnovaných technologické spolupráci se prohlášení o Číně podle Huoa vůbec nezmiňuje, k čemuž dodává, že navzdory americkému nátlaku se Jižní Korea zjevně nechce vzdát vzájemně prospěšné spolupráci s Čínou.
Jihokorejský prezident Mun Če-in byl během své čtyřdenní návštěvy Washingtonu doprovázen jihokorejskými podnikateli ze Samsung Electronics, SK Innovation, LG Enery Solution a dalších skupin, kteří oznámili plán investovat 39,4 miliard amerických dolarů do různých projektů na výrobu čipů, elektrických automobilů a baterií ve Spojených státech, uvedly Yonhap News.
Když jihokorejský polovodičový obr Samsung nedávno oznámil, že plánuje postavit továrnu v Texasu, znalci varovali, že se tím tento největší světový výrobce paměťových čipů může dostat pod tlak Spojených států, aby přestal vyvážet talenty a své špičkové technologie do Číny.
Bidenova administrativa je odhodlaná vyvinout na jihokorejské technologické giganty jako je Samsung další tlak, aby přistoupily na její kampaň na rozdělení světového výrobně-dodavatelského řetězce polovodičů a zablokovaly tak postup Číny, ale americké pokusy rozpojit technologickou vazbu mezi Čínou a Jižní Koreou jsou odsouzeny ke krachu, uvedl pro Global Times Ma Jihua, vedoucí analytik technologického průmyslu v Pekingu.
Jihokorejský rozvoj technologického průmyslu včetně výroby čipů je hluboce propojen s aktivitami Číny, která disponuje nejkomplexnějším systémem podpory průmyslu a ekologie na světě. Rozšíření výroby v Číně je každopádně plně v souladu se zájmy jihokorejských společnosti, uzavřel Ma.