Bolívie vyšetřuje generálního tajemníka Organizace amerických států
Bývalí členové Bolívijského nejvyššího volebního tribunálu (TSE) zahájí soudní vyšetřování proti tajemníkovi Organizace amerických států (OAS) Luisi Almagrovi za škody způsobené tzv. auditem, který měl ve skutečnosti diskreditovat výsledky prezidentských voleb z roku 2019.
V roce 2019 šli Bolivijci k urnám, aby si zvolili prezidenta na další období. Mezi kandidáty byl Evo Morales (Hnutí za socialismus), Carlos Mesa (Městská komunita), Israel Rodriguez (Fronta vítězství), Felix Patzi (Hnutí třetího systému), Victor Cardenas (Solidární občanská jednota), Oscar Ortiz (Bolívie říká NE), Chi Hjun Chung (Křesťansko-demokratická strana), Virginio Lema (Revoluční nacionalistické hnutí) a Ruth Ninová (Strana národní akce).
Již před samotným dnem voleb zpochybňovaly Spojenými státy kontrolované finanční instituce a média legitimitu volebního procesu, jehož výsledky pak jasně ukázaly znovuzvolení socialistického předáka Moralese bolívijským prezidentem.
Tento manévr podporovala i OAS, která vyslala volební pozorovatele a vytvořila komisi pro audit volebních výsledků. Aniž by předložila jakékoliv jasné důkazy, Volební pozorovatelská mise (EOM) OAS došla k závěru, že volby byly zfalšovány. Tento závěr následně umožnil bolívijské krajní pravici provést státní převrat pod vedením Jeannine Añezové.
Od samého počátku se ale ozývaly i kritické hlasy, které odsoudily manévry, jimiž se Spojené státy pokusily ovlivnit s pomocí OAS a svých regionálních spojenců výsledky voleb. Mezi těmito hlasy nechyběl ani venezuelský prezident Nicolas Maduro nebo mexický prezident Andres Manel Lopez Obrador.
Na obhajobu soudního vyšetřování role tajemníka Almagra využili bývalí členové TSE expertizu skupiny pro umělou inteligenci na Univerzitě v Salamance, která ukázala konzistentní fungování počítacího systému volebních hlasů a vyloučila jeho úpravy.
Na základě výsledků započatého vyšetřování také již bolívijská generální prokuratura rozhodla o ukončení vyšetřování údajných volebních podvodů, za které bylo sedm bývalých členů TSE více než rok vězněno a v médiích vyobrazeno v roli zločinců.
Návrh na vyšetření role OAS v bolívijských prezidentských volbách v roce 2019 a následné lidskoprávní krizi nedávno schválila i dolní komora amerického kongresu. Mexický prezident Obrador nedávno vyzval k nahrazení OAS jinou strukturou prosazující regionální latinskoamerickou spolupráci a jednotu „v duchu skutečné autonomie a bez lokajství vůči komukoliv“.