V Iráckých věznicích stále dochází k mučení
Nevládní, nezávislé organizace a ochránci práv musí začít jednat, aby ukončily mučení, k němuž stále dochází v iráckých věznicích. Pro agenturu Rudaw to po zavraždění nejméně dvou vězňů v jihoiráckém městě Basra uvedla irácká právní socioložka a výzkumnice.
Irácká vysoká komise pro lidská práva (IHCHR) potvrdila 1. srpna smrt dvou uvězněných, nicméně neoficiální zprávy hovoří i o smrti třetího muže ve věznici v Basře.
Zabití vězni byli před svojí smrtí znásilněni a mučeni.
„Místní vláda v Basře je přímo a zcela očividně zapojena do umlčování svých odpůrců a porušování lidských práv,“ uvedla postdoc a výzkumná pracovnice na Lancasterské univerzitě Ruba Ali Al-Hassani agentuře Rudaw a poznamenala, že Irák potřebuje „nezávislejší orgán, který by se tím zabýval.“
„Na všech vládních úrovních musí dojít k nejvyššímu možnému úsilí při vyšetřování mučení a násilných únosů, a pachatelé musí být hnáni k odpovědnosti,“ dodala.
K nedávným vraždám ve vězení v Basře došlo jen několik dní po zveřejnění zprávy Asistenční mise OSN pro Irák a Úřadu vysokého komisaře pro lidská práva (OHCHR), která si kladla za cíl zabránit mučení a špatnému zacházení v rámci iráckého trestního systému včetně regionu Kurdistán.
Vysoká soudní rada v Iráku zaznamenala „1406 stížností na mučení nebo špatné zacházení ve vězeňských zařízeních“ v roce 2020. Uzavřeno bylo z toho dosud pouhých 18 případů, další vyšetřování stále probíhají.
Irák podepsal Konvenci OSN proti mučení, ale nemá žádné zákony nebo vodítka, jak postupovat, když vězni přijdou s oznámením mučení nebo špatného zacházení.
Článek 37 irácké ústavy zakazuje všechny formy psychologického nebo fyzického mučení. „Jakékoliv přiznání učiněné za použití fyzické síly, hrozbami nebo mučením, nemůže být bráno jako důkaz, a oběť musí mít právo na odškodnění za hmotné a morální škody za podmínek určených zákonem,“ říká.
Zpráva OSN se primárně zaměřuje na zajištění transparentnosti a spravedlivého procesu, které je podle Hassani v Iráku neustále porušováno. Hassani věří, že porušení tohoto práva v sobě zahrnuje i vynucená zmizení, která představují „jedno z nejpalčivějších témat v oblasti lidských práv“ v zemi.
Hassani rovněž potvrzuje důležitost zaměřit se urgentně na přijetí zákona proti mučení. Vychází ze statistik a názorů expertů. „Důvěryhodné statistiky nám pomáhají přijmout informovaná rozhodnutí a zaměřit se na skutečně naléhavé problémy.“
Irák je za údajná porušování mezinárodních lidských práv vězňů opakovaně kritizován, zejména pak za podmínky panující ve věznicích, za nespravedlivé soudní procesy a za konání poprav.
Irácké ministerstvo spravedlnosti udává 39 518 vězňů a vazebně stíhaných v iráckých věznicích, z nichž 11 595 trestanců bylo odsouzeno k trestu smrti.
V listopadu loňského roku došlo k popravě 71 vězňů za obvinění souvisejících s terorismem, což vzbudilo obavy u expertů OSN na lidská práva.