Faina Savenková: U většiny politiků je každé další zabité dítě jen novým číslem ve zprávě
Prohlášení mladé spisovatelky Fainy Savenkové (12) z Lugansku (LLR) ke Světovému dni míru 21.9.:
„Na naší malé planetě umírají každý den kvůli válečným akcím dětí. Sýrie, Afghánistán, Donbas, další místa světa … Bohužel, pro většinu politiků je každé další zemřelé dítě jen novým číslem ve zprávě. Ale ne pro mě. Žiji v době války a vím, že při usínání mnozí říkají: „Děkuji za další prožitý den“. Je to nejupřímnější „děkuji“. Máme rádi život jako ostatní, neodlišujeme se od běžných děti v Evropě nebo Asii. Jenom naše „zítra“ více závisí ne na nás, ale na dospělých. Dnes je den míru (21.9. – pozn. J.V.). A když znovu budou strýcové a tety vyjadřovat „znepokojení“, mít krásné řeči v době, kdy kvůli střelbě zahyne další dítě, nic se nezmění. Rozhovory by měly vést k nějakému řešením a akci. Jinak to vypadá, jakoby politici dělili děti na „jejich“ a „cizí“: to je smutné a nesmí to tak být. Svět je křehký a nedělitelný. A je jen jeden, jiný v nejbližší době nebude.
Nedávno jsem četla slova děvčete z Ameriky – Samanthy Smith: „Bůh stvořil svět pro nás, abychom žili v míru, a ne abychom bojovali.“ (God made the world for us to live together in peace and not fight.) Souhlasím s ní.“
Faina Savenková, Vkontakte, 20.9.2021
Pozn. J.V.: Samantha Smith (1972 – 1985), malá americká bojovnice za mír, v roce 1983 navštívila na pozvání J. Andropova Sovětský svaz (Moskva, pionýrský tábor Artěk). Po tragické smrti Samanthy (pád letadla v roce1985) navštívila děti v USA v roce 1986 sovětská pionýrka z Moskvy Káťa Lyčovová. Vzájemné návštěvy amerických a sovětských dětí pokračovaly do poloviny devadesátých let 20.století.
Samantha Smith, čtvrtá zprava, 1983, Pionýrský tábor Artěk
(překlad Jaromír Vašek)