K pozadí informační provokace o chystané ruské invazi na Ukrajinu
Prohlášení o přípravě ruské invaze na Ukrajinu jsou provokací ze strany Západu, až dosud zatím jen informační provokací, uvedl pro tiskovou agenturu Rossa Primavera 26. listopadu profesor Vitalij Tepikin, expert z Asociace evropských studií Ruské akademie věd.
„Západní média šíří zkazky o povolávání deseti tisíců našich záložníků, mladých vojů do zbraně. Není to poprvé, co slyšíme taková prohlášení o ruské agresi, ať už potenciální nebo připravované. Ale tentokrát se této zkazce dostalo velmi širokého pokrytí a je masově přejímána z jednoho média do druhého. Stala se hlavním obsahem zpravodajství ve Spojených státech i západní Evropě,“ uvedl Tepikin.
Podle něj jsou lidé pobouřeni a vystrašeni a zesilují u nich protiruské nálady, aniž by k tomu byl skutečný důvod. „Je to čistá provokace – až dosud jen v informační rovině. Bude ale působit silněji, než působily různé vymyšlené příběhy o ´Krymu´. A jako by už po ní navíc nenásledovaly vojenské provokace… Ruská strana se bude muset mít na pozoru, to říkám zcela vážně,“ uvedl profesor.
Tepikin poukázal na to, že Kyjev má prospěch z toho, že je zobrazován jako oběť v tomto konfliktu, a může tak ze Západu přitáhnout pomoc všeho druhu – od vojenské po hospodářskou.
Místo toho, aby začal řešit vnitřní problémy, se prezident Zelenský pouze drží instrukcí Američanů, dodal profesor.
22. listopadu uvedla agentura Bloomberg s odkazem na zdroje amerických tajných služeb, že Rusko údajně plánuje začátkem roku 2022 invazi na Ukrajinu. Má být podniknuta ze třech směrů včetně území Běloruska. Moskva navíc údajně povolává desetitisíce záložníků, což je míra dosud v postsovětské epoše nevídaná, uvádí agentura.
Podle politického vědce a experta na střední a východní Evropu Grigorije Mironova Kyjev dokazuje západním zemím, že Ukrajinci jsou stále protiruští, aby od nich, z Washingtonu získali další zásilku peněz. „Bez konfrontace s Ruskem, minimálně slovní, nemohou Ukrajinci počítat s další finanční tranší z USA nebo západní Evropy.“
„V tuto chvíli je pro Ukrajinu velmi důležité vytvořit pro své obyvatelstvo obraz vnějšího nepřítele, aby mohl odvést jeho pozornost od vnitřních hospodářských a politických problémů,“ uvedl rovněž Mironov.
„Proto Kyjevský režim potřebuje neustále zesilovat vojenskou hysterii. Ale samozřejmě, nepůjde dál za silná slova,“ vysvětluje Mironov.
25. listopadu nicméně mluvčí ruského ministerstva zahraničních věci Maria Zacharovová uvedla, že Kyjev vyostřil situaci v oblasti konfliktu v Donbasu. Ukrajinské bezpečnostní síly již v některých oblastech provedly ofenzivní operace.