Britské projekty proti Rusku
Spojené království rozehrálo proti Rusku řadu velkých partií ve snaze vytvořit na východním křídle ozbrojenou skupinu několika států, uvedl v rozhovoru pro informační agenturu Rossa Primavera 24. ledna vojenský expert a redaktor žurnálu Arsenal Otechenstva Alexej Leonkov.
Podle Leonkova je Spojené království v současnosti na špičce práce zpravodajských agentur, zatímco „Americké tajné služby si popravdě v poslední době nepočínají příliš dobře.“ Aliance, o které se v současnosti diskutuje, je „pokusem o velký projekt, který se nazývá Mezimoří (Intermarium).“
Projekt předpokládá sjednotit do jednoho území státy Finsko, Pobaltí, Bělorusko, Ukrajinu, Česko, Slovensko, Maďarsko, Moldavsko a Rumunsko, a dostat se prakticky až k Turecku, přičemž Turecko ale zahrnuto nebude. Podle odborníka se sice může zdát, že jde o polský projekt, o kterém snil svého času generál Pilsudský, ale ve skutečnosti stojí v jeho pozadí Spojené království.
Vedle toho „je zde dokonce ještě zajímavější projekt, Trimarium (Třímoří), který by sjednotil státy s přístupem k Baltskému, Černému a Jadranskému moři. „Tento projekt se prvně objevil v roce 2018 v Bukurešti. Aliance se objevila po summitu Inciativy tří moří a dostalo se jí schválení v Kyjevě. Zahrnuje země bývalé Varšavské smlouvy a země, které bývaly součástí Sovětského svazu. „Navíc jde nyní o to tyto státy sjednotit a vytvořit z nich nárazník vyzbrojený zbraněmi k obklíčení Ruska,“ zmínil expert.
Leonkov dále uvedl, že projekt je veden Spojeným královstvím, které, na rozdíl od Spojených států, se plánováním takovýchto velkých partií věnuje již celá staletí. „Je to řízené pomocí různých tajných dohod a provokací,“ poznamenal. Ve hře, jako je tato, „obvykle shromáždí určité síly s jasným cílem poštvat je proti Rusku.“ Jako příklad uvedl Velké Turansko, což je dlouhodobý projekt, za kterým stojí Spojené království.
Odborník vyjádřil přesvědčení, že NATO se ukázalo být nepřipravené na válku, a proto vznikla myšlenka „vyslat proti Rusku jeho bývalé spojence z [východního] bloku a země teritoria, které byly součástí Ruské říše a Varšavské smlouvy.“ Jde o „skvělé“ řešení, neboť Rusko vydávalo ne tyto země peníze a energii a ty si teď ustlaly na vavřínech.
4. června 2015 zveřejnil Královský institut mezinárodních vztahů (Chatham House) zprávu Ruská hrozba, v níž se o Rusku praví, že odmítá uznat výsledky studené války. Aby byl udržen řád vzniklý po rozpadu Sovětského svazu, navrhuje Institut aktivně podporovat země bývalého Sovětského svazu, podniknout v nich nutné reformy a vytvořit mechanismy přímé komunikace s ruským obyvatelstvem, aby bylo možné připravit změnu politického režimu a v jejím důsledku omezit ruský politický vliv ve světě.