Ukrajina chce řešit neutralitu, ale referenda nevyřeší kameny úrazu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský oznámil, že jeho vláda je připravena diskutovat v rámci mírových jednání neutrální status země při poskytnutí garancí třetí stranou a za podmínky, že takové ujednání bude předloženo občanům v referendu. Čínští pozorovatelé ale poukázali na to, že referenda sotva mohou vyřešit třecí plochy konfliktu v době, kdy Rusko a Ukrajina vstupují do dalšího kola vyjednávání.
Podle France24 prohlásil Zelenský v televizním rozhovoru, že by Ukrajina byla ochotná jednat o kompromisu v otázce postavení východních oblastí Donbasu, který je primárním cílem ruských vojenských operací a jedním z nejsložitějších bodů v rusko-ukrajinských jednáních.
Ve stejný den oznámil kyjevský šéf vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov v prohlášení na sociálních sítích, že Rusko postupuje k metropoli Kyjevu pomalu, a že se domnívá, že se bude snažit o de facto rozdělení země podle okupační hranice.
Pozorovatelé poukázali na to, že obě strany chápou význam neutrality podle všeho velmi odlišně, a ukrajinská referenda, ať už o neutrálním postavení země, nebo o postavení Donbasu, mají jen velmi malou šanci tyto rozpory vyřešit.
Zhang Hong, expert na východoevropská studia Čínské akademie společenských věd v Pekingu uvedl v pondělí 28. března pro Global Times, že se obecně předpokládá malou šanci dojít v otázce Donbasu ke kompromisu.
Zelenský v nočním videovzkazu zopakoval, že „naše priority v jednáních [s Ruskem] jsou známé: suverenita a teritoriální integrita Ukrajiny jsou neoddiskutovatelné“. Rovněž varoval, že chystané referendum v Luganské oblasti [resp. Luganské lidové republice] o připojení k Rusku nebude mít žádný legální základ. V roce 2014 se obyvatelé Krymu v referendu rozhodli o připojení k Rusku. Obecně se očekává, že referenda v Lugansku nebo Doněcku by vedla k zopakování krymského scénáře.
Ukrajinská pozice prochází změnami – od otevřeného vyjednávání s Ruskem k pevnému postoji ohledně Donbasu, pak k požadavku na vojenské garance třetí stranou, až opět k názoru, že i o otázce Donbasu se dá vyjednávat.
Cui Heng, docent v Centru pro ruská studia Východočínské všeobecné univerzity, sdělil Global Times, že vypsání referenda na Ukrajině může být [naopak] jednou z taktik Zelenského. Pokud se vyjednávání vyvíjí pro Ukrajinu nepříznivě, může Zelenský využít referendum k odmítnutí bodů týkajících se neutrality odsouhlasených během rozhovorů, uvedl Cui.
V souhlasu s ním uvedl i Zhang, že Rusko a Ukrajina vyjadřují vůli pokračovat v rozhovorech, ale o tom, zda se ukrajinské stanovisko sejde s ruskými očekáváními přetrvávají pochyby. Kyjev opatrně proplouvá situací a ve své rétorice je často neurčitý tak, že může během rozhovorů dělat ústupky i brát svá slova zpět.
Vyzývat k referendu o plánu neutrality nijak nepomáhá pokroku v zaseklých jednáních, kde mezi oběma stranami zjevně existuje velký rozdíl v chápání významu neutrality, uvedl expert a dodal, že referendum jako mechanismus zamýšlený pro posílení demokracie, bylo na Západě v mnoha případech zneužito a vytvořilo více nebo déle trvajících problémů, než že by je pomáhalo vyřešit.
V otázce neutrality se pozorovatelé shodují, že existuje prostor pro vyjednávání a možnost dosažení výsledků, ale je otázkou, kdo by měl být „třetí stranou“ garantující ukrajinskou bezpečnost a koho si Zelenský v této roli přeje?
Cui Hongjian, ředitel Oddělení evropských studií v Čínském institutu mezinárodních studií sdělil Global Times, že ukrajinský „kompromis“ je výsledkem nastavení jejích strategických cílů.
¨Poté, co seznala, že je pro ni v současnosti nerealistické vstoupit do NATO nebo Evropské unie, se země rozhodla pokračovat v jednání s Ruskem, uvedl Cui Hongjian. Podle experta by pro Ukrajinu mohlo být ideální řešení návrat k Minským dohodám a diskuzi o vysokém stupni autonomie pro Doněck a Lugansk v rámci Ukrajiny.
Ruským cílem je podle Cui Hongjiana především dosažení neutrality Ukrajiny s tím, že neutralita má být zajištěna akcemi ruské armády.
Zelenský jedná i se Spojeným královstvím, Francií a Německem a doufá, že se mu podaří dosáhnout mezinárodních garancí s tím, že Ukrajina vedle dalších podmínek neutrality také slíbí nevstoupit do NATO. Tento plán se dá vyjednat, ale Zhang upozornil, že USA a Evropská unie dávají přednost „zabezpečit samy sebe“ a výhledy na poskytnutí garancí tak nejsou optimistické. „I když by se obě strany poněkud sblížily, propast mezi nimi zůstává obrovská.“
Přeloženo z webové stránky https://www.globaltimes.cn/