Papež František odmítá daňové úlevy nejbohatším
Papež František na semináři pořádaném Papežskou akademií sociálních věd ve čtvrtek 2. června kritizoval praxi snižování daní pro bohaté ve jménu „investic a rozvoje“ a označil to za „strukturu hříchu“.
Posteskl si nad tím, že „miliardy dolarů“ končí na „účtech v daňových rájích“ namísto financování „zdravotnictví a školství“, což je podle jeho vlastních slov překážka „možnosti důstojného a trvalého rozvoje všech sociálních prvků“.
„Chudoba, diskriminace, změna klimatu, globalizace lhostejnosti a vykořisťování lidských bytostí – to vše brání v rozkvětu milionům dětí,“ řekl.
Vymýcení chudoby bylo ve Františkově pontifikátu opakujícím se tématem. Hlava katolické církve znovu zdůraznila, že chudoba ve světě stoupá; je to však řešitelný problém: „Neexistuje žádný determinismus, který by nás odsuzoval k všeobecné nespravedlnosti. Dovolte mi opakovat: nejsme odsouzeni k všeobecné nespravedlnosti.“
Ačkoli papež ve svém ekonomickém projevu hovořil o nebezpečí „extrémní chudoby“, zprávy naznačují, že extrémní chudoba každým rokem na celém světě klesá, uvedl Russia Today.
Přesto je vyšší daňová sazba pro bohatší jednotlivce oblíbenou myšlenkou některých stran jak v USA, tak ve Spojeném království a propast mezi bohatými a chudými se skutečně prohlubuje. Nedávná zpráva Oxfamu uvedla, že jedno procento nejbohatších lidí na světě má dvakrát větší majetek než zbývajících 90 procent neboli 6,9 miliardy lidí.