Historický úspěch kolumbijské levice
V nedělních prezidentských volbách v Kolumbii zvítězil poprvé v historii této země levicový kandidát, Gustavo Petro. Po sečtení 95 % hlasů získal tento bývalý veterán povstalecké skupiny M-19 50,7 % hlasů, zatímco jeho protikandidát v druhém kole, milionář a krajně pravicový kandidát Rodolfo Hernandéz pouze 47 %. Společně s Petrem uspěla i viceprezidentka Francia Marquézová, nositelka prestižní Goldmanovy ceny za počiny v oblasti ekologie, která se stane první kolumbijskou ženou, černoškou v takto vysoké funkci.
Výsledky voleb svědčí o tom, že se Kolumbií prohnal vítr změn. Obyvatelé této na venek nejvíce proamerické země Latinské Ameriky řekli NE desítkám let panující sociální nerovnosti, korupci, násilí a vraždám, jejichž oběťmi jsou ekologové, feministky, odboráři, farmářští předáci a vůdci domorodých komunit. Oběťmi násilí se v masovém měřítku stávali i bývalí příslušníci partyzánských oddílů, kteří v zájmu míru složili před několika lety zbraně a rozhodli se vydat cestou voleb a sociálního aktivismu. Jen za první čtvrtletí roku 2022 bylo v Kolumbii zavražděno nejméně 48 sociálních předáků a ve venkovských oblastech došlo k 27 masakrům.
Petro zvítězil navzdory hrozbám a útokům, viceprezidentka Marquézová dokonce v roce 2019 přežila pokus o vraždu. Program vítězné levice zahrnuje penzijní a zdravotnickou reformu, zdanění velkostatkářů a podporu malým farmářům, zastavení vydávání nových licencí na těžbu a průzkum ropných ložisek, ekologické projekty a ochranu domácího průmyslu. V zahraniční politice bude usilovat o výrazné zlepšení vztahů se sousední Venezuelou, přehodnocení liberálních obchodních smluv a jednostranné orientace na Spojené státy (Kolumbie doposud hostila 7 amerických vojenských základen a usilovala o připojení k NATO).
Vítězům voleb, kteří by se měl ujmout úřadu 7. srpna, již blahopřáli další prezidenti a političtí vůdcové celé Latinské Ameriky. Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel hovořil o „historickém lidovém vítězství“ a vyjádřil přesvědčení, že se mezi Kubou a Kolumbií budou dále rozvíjet vztahy prospěšné oběma národům. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador prohlásil, že Petrovo vítězství „může představovat konec té kletby a úsvit pro tento bratrský a ctihodný lid“, čímž odkázal na zavraždění levicově liberálního kandidáta a pravděpodobného vítěze voleb Eliécera Gaitána v roce 1948, které vedlo k násilnostem a desítky let trvající občanské válce.
Podle Chilského prezidenta Gabriela Borice povede vítězství Petra k sjednocování Latinské Ameriky tváří tvář výzvám současného rychle se měnícího světa. Xiomara Castro z Hondurasu gratuloval statečným Kolumbijcům k volbě „historické společenské změny“. A rovněž venezuelský prezident Nicolas Maduro gratuloval Petrovi k „historickému vítězství“ s nadějí, že jeho zvolení bude představovat nové časy ve vztazích obou zemí. S gratulacemi se připojili i prezidenti Argentiny, Bolívie a Ekvádoru, stejně jako historičtí lídři těchto tří latinskoamerických zemí.
Prezident Petro to ve funkci nebude mít vůbec lehké. Velké části země jsou stále zmítány násilím ze strany pravicových polovojenských skupin a drogových gangů. V zemi panuje nejvyšší inflace za posledních dvacet let. V parlamentu má navíc většinu pravicová opozice, takže prosazovat svůj program nebude mít Petro lehké. Přesto jde o nesporný historický úspěch kolumbijské levice a velkou naději pro desítky let sužovanou zemi.
(Na základě informací z Telesur a dalších zdrojů)