Dětská práce? V USA běžná a smrtící
Děti jsou budoucností národa a občané zítřka. Nicméně ve Spojených státech, které jsou samozvaným „majákem lidských práv“, nejsou děti skutečně chráněny a dětská práce je tu běžná.
Zemědělství je jednou z nejnebezpečnějších prací ve Spojených státech, dvakrát smrtelnější než práce orgánů činných v trestním řízení, pětkrát než hašení požárů a 73krát než investiční bankovnictví na Wall Streetu. Děti ve věku 15–17 let mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou na farmě než na jiných pracovištích. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva práce.
Podle amerického zákona o spravedlivých pracovních standardech mohou děti starší 12 let legálně pracovat neomezeně hodin na farmách jakékoli velikosti se souhlasem rodičů, pokud přitom nevynechají školu, a osoby starší 16 let, které pracují v zemědělství, mohou vykonávat práce, které odborníci považují za zvláště nebezpečné. Pro práci dětí na malých nebo rodinných farmách není stanoven minimální věk.
„Děti ve věku 12 let jsou najímány, aby dělaly vyčerpávající práci na farmách v USA, kde jim hrozí vážná zranění, úpal, otrava pesticidy a dokonce smrt,“ poznamenala Margaret Wurthová, výzkumnice se sídlem v USA.
Někteří tvrdí, že dětská práce v USA v zemědělství je právně chráněna podle zákona o spravedlivých pracovních podmínkách. Navzdory rychlému technologickému a automatizačnímu pokroku, stejně jako narůstajícím důkazům o pracovních rizicích, zůstal zákon od svého přijetí v roce 1938 v podstatě nezměněn.
Podle oficiálních statistik jen v roce 2019 američtí policisté zjistili 858 případů dětské práce v rozporu se zákonem o spravedlivých pracovních podmínkách a zprávy některých odborových asociací v USA zjistily, že v zemi je asi 500 000 dětských zemědělských dělníků.
Jen v roce 2012 bylo při farmaření zraněno nejméně 1800 amerických dětí. Mezi lety 2003 a 2016 došlo k více než polovině dětských úmrtí v USA na pracovišti při nehodách v zemědělství. Zemědělští pracovníci tvoří méně než pětinu dětské pracovní síly v Americe, přesto v letech 2003 až 2013 utrpěli více úmrtí než všichni ostatní dětští pracovníci dohromady.
DĚTI ZRANITELNÉ PŘI ROZHODOVÁNÍ
Ministerstvo práce navrhlo v roce 2011 aktualizované seznamy nebezpečných prací na farmách, které by odstranily děti z většiny prací na tabákových plantážích. To však vyvolalo rozzlobenou reakci zájmových skupin, které tvrdily, že cena práce v zemědělské výrobě raketově stoupne, a úspěšně přesvědčily ministerstvo, aby plánovanou změnu pravidel stáhlo.
Zhruba 500 000 dětských farmářů nemůže prosadit reformu samo, protože nemají volební právo, jediný nástroj, který má veřejnost k ovlivňování vládní agendy, tím méně pak volební obvod, o který se mohou politici ve volbách zajímat. Nedostatek snah ukončit dětskou práci se neomezuje pouze na hranice USA. Mezi všemi členy Mezinárodní organizace práce (ILO) USA ratifikovaly méně úmluv než většina ostatních zemí.
Jednou z úmluv, které Washington nepodepsal, je Úmluva o minimálním věku, která stanoví, že „minimální věk… nesmí být nižší než věk dokončení povinné školní docházky a v žádném případě nesmí být nižší než 15 let“.
Kromě toho jsou USA jedinou zemí na světě, která neratifikovala Úmluvu OSN o právech dítěte. Dokonce i mnoho Američanů o úmluvě nikdy neslyšelo a neví, že USA jsou ve své neochotě ji ratifikovat zcela osamocené.
Tato neochota je „epickým selháním ze strany naší země,“ uvedla Rebecca Londonová, docentka z Kalifornské univerzity v Santa Cruz, spolu s Catherine Ramstetterovou, zakladatelkou americké neziskové organizace Successful Healthy Children, ve svém článku zveřejněném Saturday on the Hill.
Vyzvaly k opatřením k „nápravě“ tohoto selhání, „kdybychom jen skutečně věřily, že děti mají práva: práva, která si zaslouží být výslovně uvedena, aby byla považována v našich institucích a politice za prvořadá“.