Kontroverze kolem Fauciho, mikrokosmos nefunkčnosti amerického systému
Symbolická postava boje USA proti COVID-19 pomalu končí. Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) a hlavní lékařský poradce Bílého domu, v pondělí místního času uvedl, že v prosinci odstoupí ze svých funkcí.
Když se podíváme zpět na kontroverze v USA v posledních dvou letech ohledně tohoto předního imunologa, je jasné, že Fauci, který je nestranický, byl chycen v politickém kolotoči stranického boje v USA. V kontextu polarizace americké politiky je Fauciho rozhodnutí víceméně vymalováno způsobem, který nedává jinou možnost.
V prohlášení týkajícím se oznámení Fauciho odchodu z NIAID americký prezident Joe Biden uvedl, že 81letý specialista na infekční choroby „svou prací zasáhl životy všech Američanů“. Fauci sloužil pod sedmi prezidenty USA a stál v čele NIAID od roku 1984. Během desetiletí se stal předním odborníkem na boj USA proti mnoha virům, včetně HIV, SARS, MERS, Ebola a Zika.
V pondělním rozhovoru Fauci pro Politico řekl, že odchod z jeho vládního postu byl „hořkosladký“. Zdá se však, že Fauciho vedení v prevenci a kontrole epidemie COVID-19 ve Washingtonu přineslo jeho zemi mnoho hořkosti.
Během epidemie koronaviru se Fauci stal veřejnou tváří americké reakce na epidemii COVID-19. V prvních týdnech epidemie Fauci podle různých amerických médií udělal několik „chybných kroků“ kvůli „chybným úsudkům“. Původně řekl, že lidé nepotřebují nosit masky, a nedokázal si uvědomit, že virus mohou šířit i asymptomatičtí lidé. Jeho obrovské podcenění možné katastrofy, kterou by virus mohl způsobit, vedlo mimo jiné k většímu počtu úmrtí na COVID-19 v USA než v kterékoli jiné zemi – pandemie v USA nyní zabila více než 1,04 milionu lidí. .
Ačkoli těžká epidemie brzy přiměla Fauciho změnit názor a prosadil přísnější opatření, zdálo se, že republikáni se vrhli na jeho chyby a zaútočili na něj a na Demokratickou stranu. Později ve svém prezidentském období bývalý prezident Donald Trump zpochybnil Fauciho profesionalitu a jeho rady ohledně nošení roušek. Dokonce ho obvinil, že je Demokrat, a naznačil, že záměrně doma podkopává prevenci a kontrolu COVID-19.
A jakmile Fauci oznámil svůj odchod, Republikánská strana ukázala, jak je netrpělivá, aby s ním provedla politické zúčtování. Na sociálních sítích velké množství politiků Republikánské strany nadále vyzývalo k vyšetřování Fauciho, aby ho pohnali k odpovědnosti za epidemii COVID-19. Republikánská zástupkyně Lauren Boebertová dokonce imunologovi na Twitteru pohrozila: „Říkám ti to nahlas a jasně, Anthony: Jdeme pro tebe, ať odejdeš do důchodu nebo ne. To, co jsi udělal Americe, ti neprojde.“
Fauci je mikrokosmos toho, jak Washington bojuje s epidemií – on, virus i boj s epidemií byli zpolitizováni. Podle Shen Yi, profesora na School of International Relations and Public Affairs na Fudan University, jediným důvodem, proč prevence a kontrola epidemie COVID-19 v USA selhala, je to, že země toto téma od samého začátku zpolitizovala.
„Boj s epidemií se změnil ve vyjednávací kartu a hru na přehazování viny mezi politickými stranami. V důsledku toho se boj Washingtonu proti epidemii stal nejhorším na světě, i když mnoho faktorů hrálo v jeho prospěch,“ uvedl Shen.
Fauci je součástí amerického systému, takže jeho tragédie je také tragédií systému. Další expert z Čínské zahraniční univerzity se domnívá, že i kdyby chtěl Fauci zachránit zoufalou krizi sám, bylo by to v současném systému v USA jen stěží proveditelné.
Tento odborník na mezinárodní vztahy, který požádal o anonymitu, dále vysvětlil, že americký systém již nemůže vytvářet hrdiny kvůli nezdravému politickému, sociálnímu a kulturnímu prostředí země. Je téměř nemožné, aby boj proti novému koronaviru zůstal v USA záležitostí vědy.
Odborníci předpovídají, že po odstoupení Fauciho bychom v USA mohli být svědky dalších dopadů způsobených COVID-19. Bez autoritativního a mocného šéfa, jakým je Fauci, zůstane boj proti epidemii v USA na dlouhou dobu bez šéfa a na pokraji snadné ztráty naprosté kontroly a úplného zhroucení. A tváří v tvář nové epidemii, jako jsou opičí neštovice, jakmile se toto vozidlo vymkne kontrole, přinese to nejen další tragédie doma, ale také to ohrozí zdraví a bezpečnost lidí v jiných zemích. Bůh by teď měl Americe skutečně žehnat.