Novinářka Shireen Abu Aklehová byla úmyslně zabita izraelským odstřelovačem
Společné vyšetřování vedené londýnskou výzkumnou skupinou Forensic Architecture a palestinskou skupinou Al-Haq v úterý 20. září potvrdilo, že izraelské síly úmyslně zastřelily novinářku Al-Džazíry Shireen Abu Aklehovou a označily to za „mimosoudní vraždu“. Byla použita pokročilá prostorová technologie a data a video důkazy poskytnuté Al-Džazírou, aby tak byl zrekonstruován čin izraelského odstřelovače.
Zpráva zveřejněná na webových stránkách těchto skupin tak vyvrací tvrzení Izraele a USA, že smrt Abu Aklehové byla náhodná. Zpráva přesvědčivě prokazuje, že v době její střelby nedošlo v oblasti k žádné přestřelce a že na ni izraelský odstřelovač střílel, přestože znal její identitu.
Abu Aklehová byla zavražděna izraelskými silami 11. května, když spolu s dalšími novináři informovala o izraelském náletu na uprchlický tábor v Jeninu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Její kolega Ali al-Samoudi byl při střelbě také zraněn, ale přežil.
Vyšetřování zjistilo, že izraelská tvrzení o náhodném zásahu byla nepravdivá a že izraelský odstřelovač věděl o přítomnosti novinářů v oblasti. Bez jakékoli provokace na ně vypálil 13 ran po dobu nejméně dvou minut. Vyšetřování také tvrdí, že izraelský odstřelovač se zaměřil na lidi, kteří se pokusili pomoci Abu Aklehové poté, co byla zastřelena.
Izrael odmítl podniknout jakékoli kroky proti bezpečnostnímu personálu odpovědnému za zabití Abu Aklehové. Ve zprávě zveřejněné začátkem tohoto měsíce Izrael tvrdil, že její smrt nebyla úmyslná, ale byla výsledkem přestřelky mezi palestinskými ozbrojenými skupinami a izraelskými vojáky.
Izraelská zpráva tvrdila, že „není možné jednoznačně určit zdroj střelby, která zasáhla Abu Aklehovou“. Připustil však, že „existuje vysoká pravděpodobnost, že paní Abu Aklehová byla náhodně zasažena střelbou IDF, která byla během přestřelky vypálena na podezřelé označené za palestinské ozbrojence“.
Dřívější prohlášení ministerstva zahraničí USA vydané 4. července také uvedlo, že smrt Abu Aklehové byla „náhodná“ a odehrála se během přestřelky, kde za její zabití byla pravděpodobně „střelba z pozic IDF“. Prohlášení tvrdilo, že zabití nebylo úmyslné, ale bylo výsledkem „tragických okolností“.
Stalo se tak i přesto, že různá předchozí vyšetřování prováděná médii a skupinami pro lidská práva, jako je B’Tselem, již izraelská tvrzení o přestřelce v oblasti v době zabití Abu Aklehové vyvrátila.
V den, kdy byla zveřejněna zpráva Forensic Architecture a Al Haq, členové rodiny Abu Aklehové zajeli k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) dožadující se spravedlnosti. S podporou Mezinárodní federace novinářů a palestinského tiskového syndikátu podali formální stížnost, aby byla uznána izraelská odpovědnost za zabití Abu Aklehové.
I když byla Abu Aklehová občankou USA, všechny pokusy její rodiny usilovat o americkou intervenci a dohnání Izraele k odpovědnosti zatím nepřinesly žádný výsledek. Americký prezident Joe Biden se během červencové návštěvy Izraele odmítl setkat s její rodinou. Rodina svůj požadavek na spravedlnost zopakovala, když se později ten měsíc setkala s ministrem zahraničí Antonym Blinkenem.
Převzato z: https://peoplesdispatch.org/