Stávky a protesty po tragické železniční nehodě v Řecku
Desítky tisíc lidí vyšly do ulic Řecka a dělníci vstoupili do stávky 8. března v dosud největším projevu veřejného hněvu kvůli nejsmrtelnější vlakové katastrofě v zemi, která minulý týden zapříčinila úmrtí 57 lidí.
Nehoda z 28. února vyvolala veřejné pobouření nad katastrofálním stavem železniční sítě. Stávkující pracující uvádějí, že za to mohou roky zanedbávání, nedostatečné investice a nedostatek zaměstnanců – dědictví řecké dluhové krize, která trvá deset let. Řecký monopolní železniční dopravce byl v roce 2017 privatizován italskou společností, zatímco infrastruktura zůstala v rukou státu. K podobnému způsobu privatizace železniční dopravy pozvolna dochází i v Česku (a mnoha dalších zemích).
V největších pouličních protestech, kterým vláda čelila od svého zvolení v roce 2019, se podle odhadů policie zúčastnilo demonstrací ve městech po celém Řecku více než 60 tisíc lidí, mezi nimi zaměstnanci v dopravě, studenti a učitelé.
Jen v centru Athén pochodovalo k parlamentu více než 40 tisíc lidí, kteří skandovali „Vrazi!“ a „Všichni jsme ve stejném voze!“
Násilí vypuklo, když se skupina demonstrantů střetla s pořádkovou policií, která na dav použila slzný plyn. Demonstranti házeli před parlament zápalné láhve a zapálili dodávku a popelnice. Tisíce lidí vyšly do ulic také v druhém největším řeckém městě Soluni, kde skupina demonstrantů házela kameny na vládní budovu.
Konzervativní vláda slíbila žalostný stav železniční sítě napravit. Odbory strojvůdců uvádějí, že dlouhodobě marně upozorňovaly na nedostatečné zabezpečení provozu. Navzdory dlouhodobě, po celá léta nefunkčnímu nebo jen částečně fungujícímu zabezpečovacímu systému, jezdily vlaky na trati, kde k tragédii došlo, rychlostí až 160 km/h.
K 24hodinové stávce dopraváků 8. března se připojili i pracovníci metra, tramvají a autobusů v Athénách a námořníci.
Masových shromáždění se účastní i velký počet členů Komunistické strany Řecka, která upozorňuje na příčinu železničního neštěstí ve zkaženém a zkorumpovaném systému moci, který je třeba svrhnout a zajistit převzetí moci lidem.