Veřejné výdaje, válka a vzpoura Evropy – naše politická volba
Uplynulý týden ostře vyjevil konfrontaci mezi národy a vládami v celé Evropě. V Británii stávkující dělníci zastavili Londýn v den schvalování rozpočtu. Britská média o tom neinformovala, ale velikost obrovských odborářských demonstrací v ulicích hlavního města byla zřejmá z leteckých záběrů evropských televizních kanálů. Kancléř s plechovýma ušima, zavřený ve Westminsterském paláci, neměl co nabídnout ani z hlediska platů ani z hlediska rozvoje veřejných služeb.
Ve Francii vybuchl hněv ulice, když prezident Emmanuel Macron vyrazil do hluboce nepopulárního útoku na důchody prostřednictvím vládních dekretů, které dostaly přednost před standardními parlamentními procesy.
V Německu zdravotničtí pracovníci odešli do 48hodinové stávky za zvýšení platů a proti plánům na snížení počtu nemocničních lůžek a pracovních míst, které jsou součástí širšího útoku na veřejné zdravotnictví.
V Řecku vztek na pokřivenou politickou elitu, jejíž škrty a privatizace jsou právem považovány za odpovědné za smrt 57 lidí při železniční havárii v Tempe, došlo k mamutí demonstrace, která zachvátila zemi a skončila v bitvách vyprovokovaných policií.
Co mají tyto vlády společného? Agendu snižující náklady, která narušuje veřejné služby, ožebračuje většinu a zabíjí lidi, ať už kvůli narušeným bezpečnostním systémům nebo zpožděným sanitkám.
Co dalšího mají společné? Zdánlivě nevyčerpatelnou zásobu financí na závody ve zbrojení, které hrozí novou světovou válkou.
Řecká vláda, která si údajně nemůže dovolit udržovat bezpečnou dopravní síť, zvýšila od roku 2019 vojenské výdaje o více než 60 procent. Německá vláda, která nemůže pomoci nemocnicím s předpokládanou černou dírou ve výši 4 miliard eur způsobenou prudce rostoucími cenami energií minulý rok, oznámila dodatečných 100 miliard eur pro ozbrojené síly.
Francouzská vláda, která tvrdí, že si současný penzijní systém nemůže dovolit, v lednu prohlásila, že v příštích několika letech navýší svůj obranný rozpočet o více než třetinu, a britský kancléř, který se ušklíbl, že ho „přesvědčivý“ ministr obrany přesvědčil, aby hodil dalších 11 miliard liber armádě, nemá nic pro zdravotní sestry, učitele nebo státní úředníky.
Takové jsou možnosti a je důležité, aby se toto poselství popularizovalo na demonstracích, během stávek a na odborových schůzích.
Vlády se nás snaží obalamutit iluzí, že nemáme na výběr. Že pro NHS [zdravotnický systém v Británii] nejsou peníze. Že musíme zvýšit výdaje na zbrojení v nebezpečnějším světě.
Ale kdo dělá tento svět nebezpečnějším? Zabránily roky vojenského budování NATO na ruských hranicích strašlivé válce na Ukrajině nebo ji vyvolaly? Posiluje bezpečnost Británie potulování jejích letadlových lodí u čínského pobřeží, nebo nás to zbytečně staví do první linie, pokud se Spojené státy rozhodnou zahájit válku v Tichomoří?
Ve skutečnosti tedy čelíme volbě jiného druhu. Pokračování ve šlépějích americké zahraniční politiky odřezává Británii od měnícího se světa.
Minulý rok zde byla zamítnuta víza pro práci rekordnímu počtu 1 104 vědcům a postgraduálním studentům, což je téměř desetinásobný nárůst oproti stavu o pouhé dva roky dříve a stokrát více než v roce 2016, protože institucionální nepřátelství vůči Číně vedlo k přerušení vazeb s vědeckým gigantem. Vyhlídky na mezinárodní spolupráci v oblastech, jako je změna klimatu nebo vymýcení nemocí, se odpovídajícím způsobem zmenšují.
Dohoda mezi Saúdskou Arábií a Íránem zprostředkovaná Čínou ukazuje širší přeorientování světa, protože rozvíjející se ekonomiky opouštějí oběžnou dráhu Washingtonu. A výzvy Brazílie, Indie a Číny k vyjednávání o míru na Ukrajině ukazují, že tábor NATO je v rozporu se světovým míněním.
Naše podřízenost Washingtonu stojí zemi mnoho zdrojů. Přijetí vyšších výdajů na zbrojení, které nám Washington diktuje, znamená, že britští pracující budou stále chudší. Diplomatické důsledky této politiky nás izolují na světové scéně.
Nezávislá zahraniční politika – taková, která se osvobodí od upadajícího impéria, zjevně připraveného rozpoutat světovou válku, aby si udržela svou nadvládu – by nám dala nové možnosti.
Možnosti obchodovat, možnosti spolupracovat, možnosti dovolit si věci a služby, které jsou nám v současné době odepřeny.
Převzato z: https://www.morningstaronline.co.u