Srdečně vás zveme na semináře v Liberci
Sociální pokrok v Latinské Americe
Mnoho zemí Latinské Ameriky prochází v posledních desetiletích výrazným vývojem v oblasti rozšiřování sociálních práv svých občanů. Jsme svědky rostoucí emancipace žen, bezzemků a potomků původních obyvatel kontinentu, úspěšného boje řady vlád proti chudobě a nacházení nových cest demokratického zapojení veřejnosti do společenského dění, jakými jsou například participativní rozpočty. Právě tento pozoruhodný a inspirativní vývoji s důrazem na situaci v Brazílii a Bolívii bude tématem tohoto semináře.
Vystoupí:
Filosof PhDr. Marek Hrubec, Ph.D. z Centra globálních studií na Filosofickém ústavu AV ČR
Etnoložka PhDr. Jana Jetmarová, Ph.D. z katedry filosofie Technické univerzity v Liberci.
Genderové aspekty zavedení nepodmíněného základního příjmu
Nepodmíněný základní příjem je prostředek, jak proměnit fungování naší společnosti na jiném než tržním základě. Je to civilizační vymoženost, na kterou nyní nazrál čas. Aby se člověk mohl kreativně zapojit do společnosti, je zapotřebí základního finančního zabezpečení. Nepodmíněnost takového zabezpečení umožní lidem opět získat důstojnost. Nepodmíněný základní příjem je odpovědí na otázky: Jak se vypořádat s proměňujícím se trhem práce? S narůstajícími rozdíly mezi bohatými a chudými? Jak ocenit ty, kteří dělají potřebnou práci, za kterou nedostávají zaplaceno vůbec, nebo málo? Jak odstranit chudobu, stigmatizaci a vyloučení?
Nepodmíněný základní příjem je výrazně spjat také s otázkami, které se dotýkají rovnosti žen a mužů i symbolického významu práce ve vztahu k genderu. Jakým způsobem může zavedení nepodmíněného základního příjmu přispět k řešení, či alespoň zmírnění genderových nerovností? Které problémy mohou naopak přetrvávat? Co by zavedení nepodmíněného základního příjmu znamenalo pro různé skupiny žen a mužů? Má všeobecný základní příjem potenciál narušit tradiční rozdělení práce na placenou – „mužskou“ a neplacenou „ženskou“? A jaké dopady by toto opatření mohlo mít v současné době, kdy jsou muži i ženy poměřováni neoliberálním imperativem výkonného a flexibilního „lidského zdroje“?
Vystoupí:
Socioložka Mgr. Zuzana Uhde, Ph.D. ze Sociologického ústavu AV ČR
Absolventka oboru genderových studií FHS UK Mgr. Soňa Tichá
Sobota 23. 11. 2013 14:30-18:00
Krajská vědecká knihovna Liberec (velký konferenční sál)
Rumjancevova 1362/1
Pražská škola alternativ
Rosa Luxemburg Stiftung
Evropská iniciativa za základní příjem
Levá perspektiva