Liberec si připomněl památku obětí (neo)nacismu
Od porážky nacistického Německa a jeho spojenců uplyne letos už 69 let. Navzdory tomu není nacismus fenomén patřící do učebnic historie, jak si mnozí naivně myslí a jak se nám mnozí snaží namluvit ve snaze bagatelizovat jeho současné projevy. Naopak, fašisté a nacisté v mnoha různých, modernějších a často „učesanějších“ podobách šíří i dnes zášť vůči etnickým menšinám, zahraničním pracovníkům, levici, liberálům, alternativním subkulturám, nebo homosexuálům, přičemž i nadále usilují o fyzické zničení svých odpůrců. 18. ledna proběhla v Liberci vzpomínková akce věnovaná všem lidem, které (neo)nacisté připravili o život.
Myšlenka připomenout si oběti (neo)nacismu nevznikla v rámci antifašistické komunity z Liberce a jeho okolí náhodou. Místní odpůrci fašismu si je pravidelně připomínali i v minulých letech. Liberecko samo navíc svého času patřilo k regionům s poměrně silným a násilným neonacistickým hnutím. Jeho obětí se stal i sedmnáctiletý anarchista Zdeněk Čepela zavražděný v červenci 1994 v Tanvaldu. Ve stejném roce neonacisté v blízkém Jablonci nad Nisou použili prvně zápalné lahve proti domům obývaným Romy.
Dnes již v Liberci neonacisté zdaleka tolik aktivní nejsou a naopak antifašismus oslovuje nemalou část místních mladých lidí (a nejen mladých), kteří to dali hlasitě najevo například při Vandasově předvolební agitací v roce 2010. I tak však řada nácků otravuje svou opileckou agresí život lidem v klubech a na stadionech, nebo se účastní protiromských pochodů v jiných městech.
18. ledna se proto konala akce, která jednak připomněla památku všech antifašistů i obětí nacismu, tak zároveň dala jasně najevo, že pro neonacisty dnes ani v budoucnu není v Liberci místo. V osmnáct hodin se na hlavním náměstí Edvarda Beneše sešlo zhruba 100 antifašistů převážně z Liberce a okolí, ale také z Prahy, východních Čech, nebo Saska. Šlo o nenahlášené shromáždění spojené s pochodem, které se mělo obejít bez zbytečné pozornosti policie.
Jako účastníci akce jsme se krátce po srazu vydali bez dlouhých okolků na pochod Moskevskou ulicí. V čele pochodu stál transparent libereckých antifašistů „Antifa: Nezapomínáme“ připomínající zavražděné antifašisty z Česka i zahraničí. Transparent mimo jiné uváděl křestní jména Silvia Meiera (†1992; Berlín), Zdeňka Čepely (†1994, Tanvald), policií zastřeleného Carla Gullianiho (†2001, Janov), Timura Kačaravy (†2007, Sankt Petěrburk), Carlose Palomina (†2007, Madrid), Jana Kučery (†2008, Příbram), Ivana Chutorského (†2009; Moskva), Anastasie Baburové (†2009, Moskva), Michaila Norokhua (†2011, Dněpropetrovsk), Clémenta Mérica (†2013, Paříž) nebo hiphopera Pavlose Fyssase (†2013, Athény), jehož nedávno ubodal člen řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit. Vedle tohoto transparentu se Antifa Lužice prezentovala také dalším, zaměřeným proti neonacisty oblíbené módní značce oblečení Thor Steinar, jejíž prodej financoval neonacistické hnutí.
Ulice Liberce již tonuly ve tmě a ve městě panoval klid, nicméně náš pochod nepochybně upoutal jak vizuální, tak akustickou pozornost obyvatel města. Za pomoci megafonu jsme hlasitě skandovali hesla „Černí, bílí – spojme síly!“, „Žádný prostor fašismu!“, „No border, no nation – stop deportation!“, „Alerta, alerta – antifascista!“ a „Nácky v Liberci nechceme!“ V pochodu hořely červené a zelené bengálské ohně a také jsme odpálili několik světlic.
Následně jsme pokračovali z Moskevské ulice přes Soukenné náměstí do Široké směrem k hudebnímu klubu a pivnímu baru Azyl. Vedle stálého skandování jsme cestou vylepovali antifašistické samolepky s povedeným motivem nácka napíchnutého na anténu Ještědského vysílače. Teprve kousek před Azylem dorazila před čelo průvodu dvě policejní vozidla. Po krátké rozmluvě mezi jejich posádkou a našim zástupcem jsme se nicméně mohli bez problémů vydat dál. Akce se tak celá obešla bez nemístných buzerací a dohledu, takže lze říci, že plán organizátorů vyšel na jedničku.
V klubu Azyl se odehrála další část večera, koncert kapel spojený s beneficí na antifašistické aktivity. Na koncertu vystoupila liberecká post-HC kapela Drom, trashcorová Stolen Lives, otrokovická HC/punková Zlá krev, hardcore/metalová kapela Morrow z Vysokého Mýta a screamo-posthardcorová Underground Theatre.
Během vystoupení jedné z kapel pozval aktivista lužické Antify účastníky na blokádu neonacistů v Drážďanech během jejich plánovaném srazu 13. února. K dispozici byla také přeložená výzva a další materiály iniciativy „Nazifrei! – Dresden stellt sich quer“. Únorové drážďanské pochody nacistů s mnohatisícovou účastí patřily svého času k největším pravidelným setkáním německé i evropské krajní pravice. V minulých letech se ale díky houževnatému odporu radikálních aktivistů i širší veřejnosti podařilo nacistům zabránit v pochodech městem a nejinak tomu bude jistě i letos.
Za liberecké antifašisty zazněl projev upozorňující na nebezpečí hledání obětních beránků v době pokračující krize kapitalismu a bezútěšné domácí situace. Nejen fašisté ale i zástupci „demokratického“ politického establishmentu a média usilovně pracují na tom, aby rostoucí frustraci většiny obyvatel odvedly od skutečných viníků společenských problémů a hledání jejich řešení k vybíjení zlosti na určitých skupinách neprivilegovaných, například Romech, přistěhovalcích, ale i seniorech. Nárůstu vlivu fašistů musíme zabránit společným postupem proti všem jejich pokusům usídlit se ve veřejném prostoru.
Mix dobré muziky a antifašismu přilákal do Azylu více než dvě stě lidí. Ti mohli kromě koncertu v prostorách klubu také shlédnout panelovou výstavu věnovanou českým i zahraničním obětem neonacistického násilí po roce 1989, pořídit si již zmíněné antifašistické samolepky šité na míru Libereckému regionu a další materiály, nebo se prostě jen bavit v příjemném prostředí s přáteli.
O trochu vzrušení se kolem jedné hodiny v noci postarala skupinka asi 15 nácků, která se prezentovala hozením několika skleněných lahví směrem ke klubu. Vzhledem k naší připravenosti a – nutno zmínit – výrazné početní převaze jsme ovšem v rychlé reakci neonacisty zahnali a ti se již k dalšímu „útoku“ na klub ani k jiné „partyzánštině“ v ulicích města nezformovali. Zbytek večera respektive noci tak proběhl v pohodě a podtrhl dobře zorganizovanou, povedenou, a svým poselstvím aktuální akci.
Stop neonacistickému násilí!
Čest památce všech antifašistů!