Předláždění chodníků
Mám na Vás 4 dotazy:
1) Jak se posuzuje chodník který stojí na pozemku, jestli když je pozemek města a na něm stojí chodník jestli i chodník je města?
2)Loni (2013) nám na sídlišti předláždili chodníky na páteřní komunikaci ovšem odmítli předláždit asi 3 metry dlouhý úsek od schodů na páteřní komunikaci, výše zmíněný úsek chodníku stojí na pozemku města. Město odmítá tento kousek předláždit, protože je to přístup k domu. Z kupní smlouvy a katastru nemovitostí vyplývá že majetek družstva je dům a schody a jakmile je konec schodů jsou pozemky města a na nich stojí problémový úsek. Kdo tedy má předláždit chodník který stojí na pozemku města.
3) Jak vidí tým právní poradny to že družstvo by šlo do soudního sporu s městem, protože družstvo muselo předláždit na vlastní náklady chodník, který je na pozemku města? Měl by takový spor smysl a jak by dopadl?
4) Kdo si má podle zákona předláždit chodník?
Odpověď:
Vlastníkem chodníku je samozřejmě vlastník pozemku, tedy v tomto případě obec. Něco jako povinnost předláždit chodník v českém právu neexistuje. Zákon o pozemních komunikacích (13/1997 Sb.) ani neukládá přímo a výslovně povinnost ani vlastníkovi komunikaci, ani vlastníkovi přilehlých nemovitostí, aby schůdnost nebo sjízdnost zajišťovali. Povinnost vlastníka je odvozována pouze nepřímo z odpovědnosti za škodu (§ 27 t. z.). Z tohoto důvodu nedoporučujeme zahajovat soudní spor. Ten by měl smysl až pokud by vznikla nějaká škoda z důvodu nezajištění schůdnosti chodníku.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy