Demonstrace STOP VLÁDĚ 21. 4. – OTÁZKY A ODPOVĚDI
Hned jak odbory a občanské iniciativy vyhlásily, že se v sobotu 21. 4. od 13:00 bude konat velká demonstrace proti vládě, objevila se řada výtek a dotazů týkajících se této akce. Nová antikapitalistická levice, jakožto organizace bezpodmínečně podporující tento protest, se nyní pokusí na tyto výtky a dotazy odpovědět na základě svých vědomostí, názorů a postojů.
Najděte si svůj dotaz či výtku (vyznačeno tučně), ať článek nemusíte číst celý, pokud máte pouze některé dotazy.
Výtka: Odbory se probudily až díky demonstracím Holešovské výzvy a teď se jí snaží ukrást iniciativu narychlo svolanou akcí.
Odpověď: Odbory připravovaly protestní akce a diskutovaly je například s iniciativou ProAlt již před demonstracemi Holešovské výzvy. Jelikož vyhodnotily své akce v loňském roce, které měly reformy zastavit ještě před tím, než vstoupily v platnost, jako neúspěšné. Tehdy dospěly k závěru, že široká veřejnost zatím nebyla připravena akce odborů aktivně podpořit, rozhodly se znovu mobilizovat do ulic až po třech měsících, kdy reformy vstoupily v platnost.
Holešovskou výzvu považovaly jak odbory, tak všechny protivládní iniciativy, za neseriózní, zmatenou a vedenou nevěrohodnými lidmi. Proto nezískala podporu žádného odborového svazu a žádné jiné protivládní iniciativy. Nicméně nakonec její demonstrace sehrály pozitivní roli v tom, že ukázaly možnost dostat do ulic lidi ve velkém počtu.
Tedy souvislost mezi demonstrací 21. 4. a demonstracemi Holešovské výzvy je jen velmi okrajová. K této demonstraci by došlo i bez Holešovské výzvy, stejně jako k ní dojde po akcích Holešovské výzvy.
Výtka: Odbory si chtějí usurpovat roli sjednotitele protivládního protestu.
Odpověď: Odbory jako zdaleka nejmasovější a nejvlivnější společenská organizace, reprezentující zájmy zaměstnanců, čili téměř poloviny populace, jsou přirozeným sjednotitelem protivládního hnutí. Jejich účast na protestu je naprosto klíčová.
Například protesty španělských rozhořčených, které byly opravdu početné a po celém Španělsku, neuspěly právě díky neúčasti odborů. Vláda se neděsí pouličních demonstrací, vláda se děsí stávek. Stávky jsou v současné době schopny organizovat či iniciovat právě jen odbory.
Navíc demonstraci 21. dubna nesvolávají pouze odbory, ale také řada protivládních iniciativ, organizací pacientů, důchodců, zdravotně postižených, a tak dále. Naopak odbory těmto svým partnerům ve spojenectví dávají větší prostor, než by odpovídalo jejich společenskému významu v porovnání s odbory.
Tedy i iniciativa s pár desítkami členů má co mluvit do rozhodování, ačkoliv přirozeně odborový svaz s desítkami tisíc členů má větší váhu. To je vcelku přirozené a má to i pozitivní stránky. Například to neumožňuje rozličným bezvýznamným politickým sektám vnucovat ostatním svoji vůli.
Výtka: Požadavky demonstrace nestačí. Demise vlády a nové volby nic neřeší. Jedni od koryta odejdou a jiní tam zase přijdou. Chce to referendum a přímou demokracii.
Odpověď: Požadavky demonstrace vycházejí z toho, na čem je možné dosáhnout širokou shodu. Ti, kdo mají za to, že jsou tyto požadavky nedostatečné, mají plné právo propagovat svoje požadavky všude možně, včetně samotné demonstrace. Nicméně to, že se nejedná o demonstraci za všechny vaše konkrétní představy, jak současnou situaci řešit, není důvodem demonstraci nepodpořit a nechat nadále vládnout Nečasovu vládu.
Co vyřeší a co nevyřeší předčasné volby, ukáží především předčasné volby samotné. A pokud dokážeme svrhnout asociální Nečasovu vládu, dokážeme svrhnout každou příští vládu, která bude vládnout proti zájmům velké většiny občanů. Svržení Nečasovo-Kalouskovy vlády nechť se pro nás stane příkladem pro zacházení se všemi podobnými vládami v budoucnu.
Výtka: Co když na demonstraci přijdou politické strany? Nechci, aby se demonstrace změnila v předvolební kampaň politických stran.
Odpověď: Politické strany nejsou součástí přípravné koalice a podle všeho nebudou hovořit z tribuny demonstrace. Ovšem mají plné právo se demonstrace zúčastnit a hlásat tam, co chtějí. Jejich členové jsou občané jako každý jiný, jsou členy stran dobrovolně a jako členové stran tam mají právo vystupovat – samozřejmě pokud podporují demonstraci a svržení současné vlády. Pokud toto neuznáme, zavádíme principy ideologické policie. Nemluvě o tom, že je prakticky nemožné vyhazovat lidi z demonstrace za to, že jsou členy stran a jako členové stran se také projevují.
Každý, komu záleží na tom, aby Nečasova vláda co nejdříve skončila, by se měl oprostit od představy, že se na tak velké demonstraci sejdou lidé s jednotnými názory. Naopak se tam nutně sejde celá škála lidí s rozličnými názory. Svojí účastí na demonstraci člověk projevuje souhlas s požadavky demonstrace, nikoliv s názory každého jednoho účastníka demonstrace či každé jedné organizace či hnutí účastnícího se demonstrace.
Nová antikapitalistická levice bude toto pravděpodobně řešit tak, že v pochodu vytvoří vlastní kontingent (blok účastníků v pochodu), který bude jednoznačně odlišitelný například od kontingentů ČSSD, Strany zelených či KSČM. Nikdo nás následně nemůže podezírat, že jsme šli demonstrovat například za ČSSD, za jejich hesla, za jejich politický program.
Každý si může zvolit, v jaké části pochodu od Vysoké školy ekonomické půjde. Nikdo není povinen si brát propagační kterékoliv strany, skupiny či hnutí.
Alternativy k takovému přístupu jsou dvě: 1. Nejít na demonstraci a tím pomoci Nečasovi, Kalouskovi, Drábkovi, Schwarzenbergovi a spol. zůstat v sedle. 2. Provést ideovou čistku demonstrace, pak bude velmi těžké určit politické mantinely takové čistky a výsledkem bude rozhádaná malá demonstrace vládě pro smích. Jde tedy o to, aby si každý správně určil své priority.
Dotaz: Platí to také pro Dělnickou stranu sociální spravedlnosti?
Odpověď: Nikoliv. Je možné pochybovat o úmyslech stran jako ČSSD či KSČM a mnozí z nás s těmito stranami mají neblahé zkušenosti z jejich vládnutí na krajích. DSSS je ale obrazně řečeno jiná liga. Především je to strana, která štve obyčejné lidi proti sobě, ať už je to na základě barvy pleti, národnosti či sexuální orientace. Tím objektivně napomáhá vládě, ač do mikrofonů hlásá cokoliv. Nesplňuje tedy podmínku podpory hnutí proti vládě, když podporuje snahy vlády a jejích sponzorů lidi rozdělit a panovat jim.
Dále strany stejného typu jako DSSS v zahraničí prosluly fyzickým rozbíjením odborářských protestů a dokonce posíláním ozbrojených band na fyzické likvidování stávkových hlídek. Například ve Francii Front National (Národní fronta) posílal bandy mladíků, kteří přepadali členy stávkových hlídek. V Británii lidé napojení na British National Party (Britská národní strana) a English Defence League (Anglický svaz pro obranu) posílají výhružky fyzickou likvidací odborovým aktivistům i místním předákům. Z toho jednoznačně plyne, proč by DSSS neměla být na demonstraci tolerována.
Příznivci DSSS, kteří chtějí demonstraci podpořit, by se měly opravdu velmi hluboce zamyslet nad politickou povahou DSSS a její rolí v udržování současného stavu společnosti a zásadním způsobem přehodnotit svůj vztah k DSSS.
Výtka: Na internetu se objevují pozvánky na spoustu protivládních akcí. Proč se dokonce objevují různé časy a místa začátku demonstrace 21. 4.? Jak se v tom mám vyznat? Kam a kdy mám přijít?
Odpověď: Neznáme zdroj rozličných dezinformací. Může jít stejně tak o nepovedenou snahu pomoci, jako záměrné matení lidí. Nicméně na webu www.stopvlade.cz najdete oficiální a pravdivé informace o demonstraci 21. dubna, ale také Týdnu neklidu, který připravuje iniciativa ProAlt, a dalších akcích v rámci mobilizace na 21. dubna.
Od 28. března do 20. dubna se bude na různých místech v ČR konat řada akcí, které budou burcovat veřejnost a vyzývat k účasti na demonstraci 21. Dubna. Žádná z těchto akcí ale nebude demonstrací.
Všechny případné demonstrace svolávané v tomto období tedy nejsou součástí kampaně za co největší demonstraci 21. dubna. Pokud by vaše účast na nich znamenala vaši neúčast 21. dubna, pak doporučujeme na ně nechodit a dát přednost 21. dubnu.
V každém případě www.stopvlade.cz bude jasně říkat, které akce se kde konají. Web by měl být spuštěn v pondělí 26. března.
Dotaz: Jak se na demonstraci dostanu? Nevyznám se v Praze a bojím se, že zabloudím.
Odpověď: Všem, kteří pojedou do Prahy vlastním vozem, doporučujeme zaparkovat na okraji Prahy u nejbližší stanice metra. Za lístek v ceně 24 Kč (platí 30 minut, což je dostatečné) se pak metrem dostanete do centra. Je tedy dobré mít drobné. Koalice dopravních odborových svazů na 100% nebude v den demonstrace stávkovat, metro tedy pojede.
Na Václavské náměstí se dostanete ze všech tras metra. Metro C (červené) na stanici Muzeum, metro B (žluté) na stanici Můstek, metro A (zelené) na stanici Muzeum nebo Můstek.
Pokud budete chtít jít do pochodu od Vysoké školy ekonomické, pak vystupte ve stanici Hlavní nádraží (trasa C) a připojte se k první skupině lidí, kteří jsou na první pohled demonstranti. Je to necelých 10 minut chůze.
Obecně platí heslo „Líná huba, holé neštěstí“. V Praze nežijí zdaleka jen voliči TOP09 či ODS, kteří vás schválně pošlou na špatné místo. Voliči Věcí veřejných ve velkém počtu zřejmě nežijí již nikde, tedy ani v Praze. V každém případě se raději ptejte dvou různých lidí.
Pokud pojedete vlakem, pak většina dálkových vlaků končí na Hlavním nádraží. Odtud je to kousek na Václavské náměstí i k Vysoké škole ekonomické na Žižkov. Ptejte se lidí, na Hlavním nádraží máte téměř stoprocentní pravděpodobnost, že potkáte další demonstranty, kteří vám poradí.
Ve vlaku, prosíme, nekonzumujte žádné alkoholické nápoje, i když bude vaše cesta dlouhá a náročná. Provládní televizní stanice – čili všechny – budou zcela jistě vyhledávat opilé účastníky demonstrace a snažit se je natočit a případně s nimi pořídit rozhovor, aby pak mohly prezentovat demonstraci jako sraz opilých trosek.
Pokud přijedete autobusem na nádraží Florenc, můžete jet metrem B dvě zastávky do stanice Můstek. Pokud chcete ušetřit 24 Kč za cestu, můžete jít pěšky ulicí Na Poříčí (můžete se ptát na Bílou Labuť) a pak přes náměstí Republiky dále po ulici Na Příkopě dojdete do spodní části Václavského náměstí.
Dotaz: Strašně rád/a bych podpořil/a demonstraci, ale nemám peníze na cestu. Budou odbory vypravovat autobusy či vlaky zdarma?
Odpověď: Problém s dopravou se teprve bude řešit. Pro odborové svazy je problém objednávat dopravu pro neznámý počet lidí. Kromě toho mají také omezené finanční zdroje. Máme pro Vás ale několik tipů, jak cestu absolvovat co nejlevněji.
V první řadě poskytují České dráhy skupinové slevy. Pokud tedy pojedete s přáteli či kolegy, což je žádoucí, domluvte se s co největším počtem z nich tak, abyste byli co největší skupina a jeli společně. Informujte se v pokladně na nejbližším nádraží. Pokud zmíníte, že vám jde o co nejlevnější cestu na odborovou demonstraci proti vládě, je velká pravděpodobnost, že se vám pokladní bude snažit co nejlépe poradit.
Ilustrační příklady tarifů se budeme na našem webu snažit zveřejnit s dostatečným předstihem před demonstrací.
Stejně tak by každý, kdo pojede do Prahy na demonstraci vozem, měl nabídnout volná místa dalším zájemcům. Žádné jedno auto směřující na pražskou demonstraci by nemělo mít neobsazené místo. O náklady se pak mohou lidé podělit, což výrazně zlevní cestu.
NAL navíc zváží, zda odborům nenavrhnout, aby vyzvali lidi, kteří chtějí jet na demonstraci, aby se shromáždili v předstihu před odjezdem vlaku na místních nádražích a vytvořili ony skupiny pro slevy na jízdném na základě jednoduchého poznávacího znamení, například cedule STOP VLÁDĚ. Obdobnou kampaň pak zvážíme pro demonstranty cestující autostopem.
Sledujte web WWW.STOPVLADE.CZ a web NAL www.antikapitalista.cz.
Donesla se nám také informace, že KSČM bude vypravovat autobusy na demonstraci. Také těchto autobusů bude zřejmě možné využít. Navíc společnou cestu se členy KSČM můžete využít k jejich přátelskému přesvědčování, aby zatlačili na své vedení, aby se ve vedení krajů postavilo neoliberálním reformám (například ve zdravotnictví) místo jejich blahosklonného tolerování.
Obecně platí, že mluvit o demonstraci s lidmi kolem sebe se vyplatí. Zjistíte tak, kdo z vašich známých, přátel, kolegů, spolužáků či sousedů chce demonstraci podpořit, a společně také přijdete nejlépe na různé fígle, jak se na demonstraci dostat, aniž by vás to zruinovalo.
Dotaz: Jak mohu přispět propagaci demonstrace?
To nejmenší , co každý může udělat, je rozesílat informace o demonstraci e-mailem všem svým kontaktům, s možnou výjimkou vašeho zaměstnavatele. Takových materiálů bude jistě řada a najdete je na webu www.stopvlade.cz.
Stejně tak můžete využít materiály NAL. Přihlaste se k odběru našeho Infomailu na http://www.antikapitalista.cz/infomail, šířit můžete také naši improvizovanou videopozvánku na demonstraci http://youtu.be/P92vLZX8bvk.
Všechny tyto materiály a informace také můžete šířit po facebooku, twitteru či dalších sociálních sítích.
Dále můžete uspořádat petiční stánek například s peticí za demisi vlády, kde budete lidem vysvětlovat, proč jet na demonstraci a dávat jim informace například formou letáčku. K tomu připravíme ještě podrobnější návod později.
Hlavně o demonstraci, jejích důvodech a nutnosti se jí zúčastnit mluvte s lidmi. Mnozí řeknou, že se o politiku nezajímají, že se jich to nedotýká. Sami si vzpomenete na řadu věcí z vládních reforem, které se lidí týkají.
„Slyšel jsi o tom, že má být ohromná demonstrace v Praze proti vládě? Jedeš?“ – Položit takový dotaz ještě nikdy nikoho nezabilo. Vězte, že diskuse se rozjede sama. 🙂
Pamatujte, že této vládě nevěří 80% lidí. Tedy z pěti oslovených lidí ve vašem okolí se v průměru vysloví pro vládu maximálně jeden, ledaže byste se ptali v drahém golfovém klubu.