Ohlédnutí Levé perspektivy za rokem 2014
Rok 2014 se již pomalu stává minulostí, a tak jako vždy s koncem něčeho starého a začátkem nového, nabízí se i nyní prostor pro bilancování vykonané práce a míry naplnění našich plánů a předsevzetí. Když jsme tuto bilanci předkládali po skončení roku 2013, urazili jsme právě první etapu nové cesty fungování naší organizace jako politicky volnějšího občanského sdružení. Vydali jsme se touto cestou ve chvíli, kdy bylo jasné, že pro položení základů antikapitalistické politické strany není v České republice dosud připravený terén ani dostatek stavitelů. Byla to doba útlumu protivládního hnutí z let 2010-12 a před námi bylo plno nejistého očekávání, jaké politické klima přinese nejbližší budoucnost.
V této situaci jsme se zaměřili především na zkonsolidování organizace kolem aktivit, kterým jsme se už v minulosti úspěšně věnovali, a v této cestě jsme – společně s našimi tradičními spojenci – v podstatě pokračovali i v roce 2014.
Proti rasismu, proti fašismu
Jednou z os, kolem nichž se točila v uplynulém roce činnost Levé perspektivy, tak i nadále zůstává protirasistická a antifašistická aktivita. Hned z kraje roku, v polovině ledna jsme se zapojili do spoluorganizování antifašistického večera v Liberci, který se skládal z kratšího pochodu centrem města s připomínkou obětí zavražděných v posledních letech neonacisty v různých evropských zemích, z výstavky na počest obětem nacismu v ČR po roce 1989 a z koncertu několika antifašistických kapel. Koncert, na kterém se sešlo více než dvě stě účastníků, zároveň sloužil k mobilizaci na antifašistickou blokádu v Drážďanech.
Na tu se letos členové Levé perspektivy sice nevypravili, nicméně nechyběli jsme již na dalších antifašistických blokádách v německém příhraničí zaměřených proti demonstracím a pochodům krajní pravice. Šlo např. o blokádu v Chotěbuzi 15. února, kde se neonacistům nepodařilo dojít dále než pár metrů od místa srazu, nebo přesně o měsíc později v Budyšíně. V květnu jsme se zúčastnili společně s přáteli z DIE LINKE a Tamara Bunke Verein sportovního odpoledne s antifašisty, žadateli o azyl a zahraničními studenty v Žitavě.
K antifašistickým a protirasistickým aktivitám jsme ale pochopitelně nemuseli pouze jezdit k našim sousedům. 1. května jsme se v Ústí nad Labem zapojili do česko-romské blokády provokativního pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti namířeného k čtvrtím obývaným Romy. Na antifašistických protiakcích jsme nechyběli ani 5. října v Duchcově a 17. listopadu v Brně, podpořili jsme hudebně-politický Roma Pride v Praze na protest proti stále stojícímu vepřínu v místě bývalého koncentračního tábora v Letech a řadu dalších antirasistických akcí.
Více vlastních aktivit
Oproti roku 2013 jsme letos, zejména v první polovině roku, organizovali více svých vlastních akcí. Vedle již zmíněného spoluorganizování lednového antifašistického večera v Liberci jsme v březnu organizovali antifašistický mítink rovněž ve východočeském Vysokém Mýtě. V Praze jsme u příležitosti Mezinárodního dne žen pořádali 9. března diskusní setkání k otázkám proměny postavení žen v době neoliberalismu a vnímání sexismu v české společnosti. Na tomto setkání vystoupily jako řečnice také členky Fóra 50 %, ProAltu a Nesehnutí.
Začátkem května jsme v Praze pořádali další debatu věnovanou dosud velmi aktuální problematice dění na Ukrajině. Společně s pozvanými hosty jsme diskutovali ukrajinské události nejen v kontextu ekonomiky, (geo)politiky a postavení levice, ale také zajímavých a poněkud opomíjených aspektů organizovaného zločinu a jeho role ve vzniku ukrajinské oligarchie. 15. května pořádala Levá perspektiva ve spolupráci s Výborem národní kultury v pražské Jazzové sekci Brazilský večer, který spojil politiku (debata o ambiciózních sociálních programech brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové), historii (povídání o emigraci z českých zemí do Brazílie), umění (recitace poezie latinskoamerických básníků) a dobrou brazilskou kuchyni. Akce měla velký úspěch, a proto pak byla v menším rozsahu reprízována pro nové publikum.
V červnu jsme na tyto aktivity navázali tematickým projektem v Liberci, který rovněž spojoval několik aktivit – přednášku k moderní historii česko-německého života v Liberci s důrazem na dělnické hnutí a boj proti fašismu, procházku po památkách se vztahem k tomuto tématu a závěrečný koncert a večírek. Také tuto akci, do které se zapojili místní historici a znalci architektury i naši němečtí přátelé, hodnotíme jako zdařilou.
Na přelomu července a srpna proběhl další ročník tradičního Antikapitalistického kempu, na jehož přípravě s námi spolupracovala také Socialistická solidarita a Alternativa zdola. Mezi tématy diskuzí, které na kempu zazněly, nechyběla chystaná obchodní smlouva TTIP, vznik účelových podnikatelských a kmotrovských politických subjektů, solidarita s Gazou, zacházení s veřejným prostorem, problematika sociálního bydlení nebo situace irské a polské levice (kempu se účastnili hosté z obou těchto zemí). Rovněž jsme si pietou připomněli smutné výročí 100 let od začátku první světové války, pocvičili se v sebeobraně a podpořili aktivity skupiny Food not bombs. Potěšilo nás, že účast na kempu se oproti předchozím ročníkům zvýšila.
V listopadu jsme v Liberci přes nepřízeň rektora Liberecké technické univerzity zorganizovali hojně navštívenou přednášku věnovanou smlouvě TTIP, na které vystoupila známá levicová ekonomka Ilona Švihlíková.
Mimo přednáškové akce jsme v tomto končícím roce zorganizovali také několik výletů na zajímavá místa spjatá s českými dějinami a politikou (Lidice, Roháčův hrad Sion, po stopách Ernesta Che Guevary na Benešovsku) a v této tradici chceme určitě pokračovat i v roce následujícím.
Z dalších akcí, které jsme sami přímo neorganizovali, ale kterých jsme se v roce 2014 účastnili, pak stojí za připomenutí účast zástupců Levé perspektivy na dubnové návštěvě Evropského parlamentu ve Štrasburku organizované GUE/NGL na pozvání poslankyně Cornelie Ernstové z DIE LINKE.
Rozvoj webu a publikační činnost
Oproti roku 2013 se Levé perspektivě podařilo nejen zorganizovat více vlastních akcí, ale zvýšili jsme také publikační aktivity. S koncem roku 2013 jsme plně přešli na nové, moderní webové stránky. Vedle článků na nich najdete rovněž zodpovězené dotazy naší on-line bezplatné právní poradny pro zaměstnance, nájemníky a všechny neprivilegované občany.
V průběhu roku 2014 jsme vydali ve formě brožur přednášku naší členky o genderových aspektech nepodmíněného základního příjmu a rovněž Průvodce kolébkou socialismu v Čechách, který vznikl u příležitosti naší akce připomínající historii německo-českého dělnického hnutí v Liberci.
Kam dál?
Závěrem můžeme konstatovat, že činnost našeho občanského sdružení prošla v roce 2014 úspěšným rozvojem, za který vděčíme nejen zvýšené aktivitě vlastních členů a členek v přípravě akcí a publikování, ale také cennému vkladu našich dlouhodobých i nových přátel a spojenců na radikálně levicové politické scéně.
Právě na tomto poli nicméně stále cítíme, že potenciál vyplývající z možné spolupráce a větší provázanosti subjektů české radikální levice není ještě zdaleka plně využíván a vyčerpán. Proto bychom si mimo jiného chtěli dát do roku 2015 předsevzetí, aby se tato spolupráce s našimi partnery dále prohloubila a v konkrétních případech přenesla do kvalitativně vyšší fáze přípravy vzniku nového, antikapitalistického politického subjektu.