Jak lze narovnat vztahy s vlastníkem stavem na našem pozemku?
Byla uzavřena smlouva o uzavření smlouvy budoucí o zřízení věcného břemene. V ní se obě zúčastněné strany zavazují, že k sepsání smlouvy o věcném břemeni dojde nejpozději do 30 dnů od kolaudace stavby. Stavba je však již 16 roků zkolaudovaná a vlastníci díla se nehodlají vypořádat s vlastníky pozemku a sepsání věcného břemene. Je možné požadovat odstranění stavby, případně jak postupovat pro narovnání vztahů mezi vlastníky stavby a vlastníky pozemku? Děkuji Vám za odpověď. Petr
Odpověď:
Smlouva o budoucí smlouvě byla uzavřena dle starého občanského zákoníku (zákon č. 40/1964 Sb.), který v § 50a odst. 2 stanovil, že „nedojde-li do dohodnuté doby k uzavření smlouvy, lze se do jednoho roku domáhat u soudu, aby prohlášení vůle bylo nahrazeno soudním rozhodnutím.“
Ve Vašem případě, po 16 letech od kolaudace, je zjevné, že na základě předmětné smlouvy o smlouvě budoucí nelze po nikom nic požadovat. Tím, že nebylo právo z této smlouvy v dané lhůtě využito, zaniklo.
Jelikož tedy není smlouva o věcném břemeni uzavřena, vlastník stavby má na cizím pozemku nevypořádaný právní stav. Záleží, o co konkrétního v dané kauze jde. Zda jde o právo na příjezd přes cizí pozemek, právo na umístění inženýrských sítí, popř. je celá stavba umístěna na cizím pozemku. Narovnání vztahů mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem staveb na tomto pozemku lze vyřešit uzavřením smlouvy o věcném břemenu, ve kterém se stanoví i příslušná platba (popř. jiná práva a povinnosti) za toto břemeno. Pokud nedojde k dohodě, může takovou smlouvu na návrh jednoho z účastníků uzavření takové smlouvy nařídit soud. Věcná břemena jsou v novém občanském zákoníku upravena n § 1257 a následujících (zákon č. 89/2012 Sb.).
Zdroj: Právní tým LP