Jak se mohu bránit proti pomluvám?
Dobrý večer, mám zdravotní posudek že mohu řídit motorová vozidla a trestní odpovědnost – pokud spáchám trestný čin. Otec o mě neustále vykládá že jsem nepříčetný navzdory mojí trestní odpovědnosti a zdravotnímu posudku že mohu řídit motorová vozidla. Navíc otec nemá v ruce zdravotní posudek a ten nemám i já, který by prokazovoval nepříčetnost. Zajímalo by mě jak se bránit (myslím soudy, policie …) a jestli se dá proti tomu bránit.
Odpověď:
Český právní řád zná různé způsoby obrany proti nepodloženým pomluvám. V civilním řízení se lze prostřednictvím žaloby na ochranu osobnosti u soudu domáhat, aby bylo od neoprávněného zásahu upuštěno nebo aby byl odstraněn jeho následek. Rovněž se lze domáhat poskytnutí přiměřeného zadostiučinění, a to i v penězích, nezajistí-li jeho jiný způsob skutečné a dostatečně účinné odčinění způsobené újmy. Je však třeba uvést, že civilní řízení může být pro žalobce náročné finančně i důkazně, především budete muset své tvrzení dokázat stran porušení právní povinnosti, škody a její výše, příčinné souvislosti i zavinění škůdce. Při určení způsobu a výše přiměřeného zadostiučinění se posuzují individuální okolnosti daného případu, jako např. míra zavinění (zda došlo k zásahu úmyslně nebo z nedbalosti), násobení účinků zásahu jeho uváděním ve veřejnou známost, poměry škůdce i poškozeného apod. Vždy je tedy před podáním žaloby třeba zvážit, zda s ohledem na okolnosti daného případu má žaloba naději na úspěch.
Uvedené jednání může rovněž naplňovat znaky přestupku dle § 49 odst. 1 písm. a) zákona o přestupcích, podle něhož se tohoto přestupku dopustí ten, jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch, za což lze pachateli uložit pokutu do výše 5000,- Kč. Přestupky projednávají příslušné orgány obcí.
V nejvážnějších případech se může jednat i o trestný čin, viz § 184 trestního zákoníku, podle něhož „kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.“
Ochranu před pomluvou tedy poskytuje jak soukromé, tak veřejné právo, vždy je však třeba volit takové prostředky, které odpovídají míře a závažnosti zásahu do práva na ochranu osobnosti.
Vzhledem k tomu, že jde o Vašeho otce, je také na místě zvážit poněkud taktičtější nástroje řešení Vašich sporů. Např. promluvit si o tom s někým z rodiny, ze společných známých apod.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy