Irští šéfkuchaři proti TTIP
V sobotu 18. dubna proběhl Světový den akcí určený ke sdílení informací, zvýšení informovanosti veřejnosti a organizaci demonstrací proti Smlouvě o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). V Irsku se odehrálo sedm událostí z více než 700 akcí, které se uskutečnily po celém světě. Mezi organizátory těchto akcí patřilo rozmanité spektrum občanských iniciativ, sociálních a environmentálních nevládních organizací a mnoho dalších zúčastněných stran.
K nim patřili v Irsku také šéfkuchaři vedení neziskovou šéfkuchařskou organizací Euro-Toques Irsko. Ve dnech před demonstrací se velké kuchařská jména včetně Jamie Olivera a Dariny Allenové vyjádřila ze svého kuchařského koutku obavy o budoucnost potravin a zemědělství v Evropské unii, pokud by došlo k ratifikaci smlouvy TTIP.
„Transatlantické obchodní a investiční partnerství představuje vážnou hrozbu pro dobře regulovaný irský a evropský potravinářský průmysl,“ říká Darina Allenová v prohlášení pro Slow Food Ireland z minulého týdne. „Kdo bude z této smlouvy profitovat? Určitě nepůjde o zákazníky, kterým se dostane kvůli delšímu dodavatelskému řetězci ještě méně informací o původu potravin. Ani o velkou většinu malých výrobců vyrábějících pro místní trhy, kteří tvoří společenské a ekonomické tkanivo produkce kvalitních potravin a chrání životní prostředí i tradiční receptury.“ Na obranu těchto výrobců, na kterých závisí i naše nejlepší restaurace a šéfkuchaři se kuchaři s Michelinskou hvězdou Kevin Thornton a Ross Lewiss, ocenění prestižní šéfkuchaři Sunil Ghain a Kwanghi Chan a řada dalších naštvaných šéfkuchařů spojila s Mladými přáteli Země a postavila se proti TTIP.
Šéfkuchaři a Mladí přátelé Země postavili pouliční „pop-up“ restauraci servírující „TTIP-menu“ zahrnující například delikatesy jako „továrně vykrmené hovězí na dva způsoby: letité s E.Coli nebo Čištěné amoniakem“ nebo „Koleno napuštěné růstovým hormonem se smaženými GMO-hranolky“. Jako cena za toto menu bylo uvedeno „vaše zdraví, vaše farmy, vaše životní prostředí a vaše demokratická práva“.
Demonstrace a focení šlo ruku v ruce se sérií informačních workshopů v kancelářích UNITE na dublinské Abbey Street, které organizovala Informační síť o TTIP. Euro-Toques Irsko a platforma An Taisce představily informace o případném dopadu TTIP na jídlo, zemědělství, klima a životní prostředí. Další organizace (TEEU, UNITE, INTO a družstvo komunitních zaměstnanců) se pak účastnily semináře o veřejném vzdělávání, veřejném přístupu k vodě a komunitním rozvoji. A konečně Éilis Ryanová, koordinátorka Debt and Development Coalition Ireland (DDCI) předsedala zasedání o zaměstnaneckých právech, demokracii a vládě práva, kam přispěly i irské skupiny AFC, ATTAC-Ireland a „My neodcházíme“. Plenárnímu zasedání s širokou účastí mnoha organizací předsedal Mark Cumming.
Workshop se ukázal být produktivním místem výměny informací získaných z různých perspektiv, z něhož pak vyšly konkrétní akce. Nejdůležitější z nich bylo masové korespondování poslancům evropského parlamentu v úterý 21. dubna a podpora lobby za úplné vypuštění arbitrážních řízení z dohody TTIP a rovněž zahrnutí „Přístupu k spravedlnosti“ jako mechanismu posilujícím moc evropských občanů v rozhodování.
Asi nejdůležitější úkol, který před námi leží, je ale najít si cestu k šíření informací o TTIP mezi irskou veřejností, zejména na venkově, neboť informovanost lidí je zde dnes na neuvěřitelně nízké úrovni. Venkovské komunity závislé na malých farmách a zemědělství budou transatlantickou dohodou o volném obchodu zasaženy nejvíce, a proto se na ně zaměříme v šíření informací tak, aby pak mohly více lobovat u tvůrců politiky stran a poslanců Evropského parlamentu.
Caroline Byrnová, generální tajemnice Euro-Toques Irsko, prohlásila: „Naše námitky vůči této smlouvě se vztahují k tomu, že smlouva znamená ztrátu kontroly ze strany suverénních evropských států a zánik norem, podle kterých vyrábíme potraviny celé generace. Nevěříme, že tato smlouva přinese prospěch všem zúčastněným stranám. Evropské zemědělství je ve srovnání s americkým postavené na menších farmách a je poměrně extenzivní, zejména v Irsku. Naše standardy ohledně kvality jídla, zdraví, životního prostředí, pracovních podmínek, venkovských socioekonomických faktorů a místních tradic tvoří důležitou součást naší společnosti a zemědělsko-potravinářské produkce a tato smlouva se je snaží změnit pro dobro několika málo hráčů. To by mělo dlouhodobě negativní dopad na každý aspekt naší evropské společnosti, zejména na přístup k vysoce kvalitním, místně vyráběným potravinám, které tvoří součást našich unikátních kultur a venkova. Šéfkuchaři Euro-Toques Irsko jsou ochránci irského potravinového dědictví a našim cílem je zachovat a podporovat tuto nevyčíslitelnou hodnotu pro využití dnešní i následujícími generacemi.“
Zdroj: stop-ttip.org