Počítá se noční směna do doby práce ve svátek?
Dobrý den. Pracuji v nepřetržitém provozu – denní směna od 6 do 18 hod. a noční směna od 18 do 6 hod., vždy dlouhý a krátký týden. Minulý týden jsem šel do práce v pondělí a úterý na denní směnu a potom v pátek, sobotu a neděli na noční směnu. V pátek 1.5. byl státní svátek, tudíž jsem šel ze svátku na sobotu a zaměstnavatel mi sdělil, že nemám nárok na příplatek za svátek, přičemž půl směny jsem odpracoval ve svátek. Bylo mi sděleno, že tato směna jde do soboty a je brána jako sobotní a tudíž mimo svátek. Dle zákoníku práce svátek začíná hodinou, kdy nastupuje první směna v týdnu, ale u nepřetržitého provozu mi není úplně jasné která směna to vlastně je, jestli už z neděle na pondělí, nebo až ta pondělní. Chci se tedy zeptat, zda-li opravdu nemám nárok na příplatek za svátek. Pokud nárok na příplatek mám a zaměstnavatel mi ho nezaplatí, jak bych to měl nejlépe řešit? Děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne, Karel.
Odpověď:
jak bylo uvedeno již v odpovědi na předchozí uvedený dotaz, pro zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná dle ustanovení § 91 odst. 6 zákoníku práce den pracovního klidu (a tedy i svátek) hodinou odpovídající nástupu směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Pokud jde ale o odměňování, zákoník práce v tomto směru obsahuje pouze dispozitivní pravidlo, a záleží proto na zaměstnavateli, jestli zmíněnému režimu podřídí i právo zaměstnance na mzdu nebo plat. Tedy, zda bude příplatek za odpracovanou dobu ve svátek poskytovat za hodiny spadající do „sváteční směny“ nebo za hodiny spadající kalendářně do dne svátku (od půlnoci do půlnoci). Takový postup je vhodné dohodnout v kolektivní smlouvě, případně stanovit vnitřním předpisem.
Ve vašem případě je třeba dle našeho názoru aplikovat zmíněné ustanovení následujícím způsobem: První týdenní směna musí být ta, která v takový týden začíná. Tedy ta, kde se nastupuje v 6:00 ráno. Svátek z pohledu počítání pracovní doby dle § 91 odst. 6 zákoníku práce tudíž začínal v pátek 1.5. v 6:00. A trval samozřejmě až do 6:00 následujícího dne. Jak zaměstnanci, kteří pracovali 1.5. od 6:00 do 18:00, tak zaměstnanci pracující od 1.5. 18:00 do 2.5. 6:00 mají nárok na proplacení všech 12 hodin jako odpracovaných ve svátek. Na druhou stranu zaměstnanci, kteří nastoupili na směnu ve čtvrtek 30.4. v 18:00 a pracovali do 6:00 by podle našeho názoru neměli mít na příplatek nárok. Vy jste tedy pracoval od 18:00 v pátek do 6:00 sobotu ráno a máte nárok na kompletní proplacení 100% příplatku za směnu odpracovanou ve svátek. Postup Vašeho zaměstnavatele je tudíž chybný.
Doporučujeme se při řešení Vašeho problému pokusit domluvit se zaměstnavatelem, případně s využitím zprostředkování některou z odborových organizací, pokud u Vašeho zaměstnavatele působí. Je možno se rovněž obrátit např. na příslušný Inspektorát práce s prosbou o radu, příp. stížností. Je rovněž možné požadovat případný doplatek mzdy soudní cestou; to však lze doporučit pouze v krajním případě.
Pro úplnost rovněž uvádíme, že dle zákoníku práce se za práci ve svátek poskytuje prioritně náhradní volno. Příplatek místo náhradního volna se poskytuje na základě dohody se zaměstnavatelem (§ 115 ZP).
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy