Obrana proti závaznému stanovisku, odstanění černé stavby
Dobrý den, jsem majitelem trvalého travnatého pozemku a na něm jsem dle mého špatného úsudku postavil sklad pro uskladnění sena a zemědělského nářadí, který nevyžaduje stavební povolení , jedná se o stavbu na ocelovém rámu o půdorysu 6x4m a výškou 5m vzdálené 3m od sousedící parcely. Stavba není nijak se zemí spojená, pouze leží na pozemku. Byl jsem nahlášen CHKO Litoměřice že je zde černá stavba , ta byla následně Sú zaznamenána, proběhlo dodatečné povolení, avšak vyjádření z CHKO, které by bylo kladné, za žádných okolností dostat nemohu, osobně jsem se ptal na možnost vypracování naturového posudku, nebo posouzení dle § 45í a bylo mi řečeno že to stejně na věci nic měnit nebude. tak že Sú bude zřejmě nařizovat odstranění černé stavby , je prosím vás ještě nějaká možnost obrany stavby? Jak probíhá samotné odstranění stavby když to neuskuteční vlastník, tedy Já? Jak se přistupuje k movitým věcem uvnitř? Co se týče vyjádření sousedních vlastníků, Magistrátu, Obce, vše je v pořádku, jen CHKO kladné stanovisko není, podal jsem i odvolání proti jejich stanovisku ,ale ani to nebylo nic platné.
Závazné stanovisko není dle správního řádu samostatným rozhodnutím ve věci a nelze se proti němu samostatně odvolat. Odvolat se lze až proti navazujícímu rozhodnutí stavebního úřadu. V tomto odvolání lze tedy brojit i proti samotnému stanovisku CHKO.
Přímo proti závaznému stanovisku je možné pouze podat podnět k přezkumu dle §149 odst. 5 správního řádu. Podnět k zahájení přezkumného řízení je možné podat ihned po oznámení závazného stanoviska. Podává se k nadřízenému orgán vůči tomu, který závazné stanovisko vydal. Ten se však sám rozhodne, zda přezkumné řízení zahájí a nelze jej k tomu přinutit. Máte možnost podat podnět k přezkumu i odvolání zároveň, tato podání se navzájem nevylučují.
V případě, že se nejedná o stavbu podléhající povolení, pak lze podat pouze podnět k přezkumu.
Pokud není stavba dodatečně povolena, pak stavební úřad nařídí odstranění stavby. Pokud stavebník ve stanovené lhůtě neodstraní stavbu dobrovolně, přistoupí stavební úřad k výkonu rozhodnutí o odstranění stavby. Může sám provést výkon rozhodnutí na náklady stavebníka, nebo předat věc soudnímu exekutorovi. Současně lze za neuposlechnutí rozhodnutí o odstranění stavby potrestat vlastníka stavby pokutou.
Pokud movité věci z dané nemovitosti sám neodstraníte a nejste ani vyklizení přítomen nebo jejich převzetí odmítnete, tyto by měl exekuční orgán sepsat a dát na náklady povinného do úschovy obci nebo jinému vhodnému schovateli s jeho souhlasem. Exekuční orgán vyrozumí povinného o tom, komu byly jeho movité věci dány do úschovy, a o možnosti tyto věci převzít. Nevyzvedne-li si povinný movité věci u schovatele do 6 měsíců ode dne, kdy byly uschovány, může je exekuční orgán prodat.