Povinnost odpracovat chybějící hodiny
Dobrý den, chtela bych se informovat ci muze zamestnavatel naridit odpracovat chybejici hodiny ne z moji viny ktere mi chybely v roce 2015 teraz v roce 2016. Dekuji
Odpověď:
Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, z jakého konkrétního důvodu jste neodpracovala hodiny v rámci daného období. Formulace Vašeho dotazu by mohla naznačovat, že tomu tak bylo z důvodu na straně zaměstnavatele.
Zákoník práce upravuje několik důvodů na straně zaměstnavatele, s nimiž spojuje různé právní následky.
V případě přírodních katastrof, tzv. živelných událostí či zásahů vyšší moci, se uplatňuje § 207 písm. b) zákoníku práce. Zaměstnanci bez dalšího náleží náhrada mzdy min. 60% průměrného výdělku. Podle § 207 písm. a) platí, že nemůže-li zaměstnanec konat práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku. A konečně režim nejtvrdší, a to podle § 208: Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Zákoník práce tedy odstupňoval režim překážek v práci tak, aby odrážel spoluodpovědnost zaměstnavatele za tyto překážky. Nejmírnější režim (60%) je nastaven na živelné pohromy, střední režim (80%) na zaměstnavatelem přímo nezaviněné provozní důvody a nejpřísnější režim (náhrada ve výši 100% průměrného výdělku) na všechny ostatní překážky v práci na straně zaměstnavatele.
Z hlediska Vašeho dotazu však podstatné je, že u překážek v práci z důvodu na straně zaměstnavatele z žádného ustanovení zákoníku práce nevyplývá, že by měl zaměstnanec povinnost si neodpracované hodiny nahrazovat. Jednou bylo jejich odpracování „překaženo“, náhrada je tudíž nemožná.
Zákoník práce zná rovněž různé typy překážek v práci na straně zaměstnance; pokud se jedná o omluvitelnou překážku, pak ani v tomto případě se zameškaná doba obvykle nenahrazuje.