Pracovní úraz a další pracovní neschopnost
Dobrý den,
mám dotaz ohledně zdravotních potíží, které mám v důsledku pracovního úrazu. Ten jsem měla před necelými 2 měsíci, v době stěhování pracoviště. Při zvedání břemene jsem si zablokovala záda a uskřípla jsem si v bedrech nerv. Nemohla jsem pak chodit ze schodů, nemohla jsem delší dobu ani sedět, ani stát a byla jsem 2 týdny v pracovní neschopnosti. Poté jsem neschopenku ukončila a dál se léčím ambulantně a docházím na rehabilitaci. Bolesti zad se mi ale v práci zase zhoršují a já mám obavy, že budu potřebovat k léčbě více času bez stálé zátěže v plném výkonu práce. Moje léčení zatím stále nebylo ukončeno a lékařské záznamy dokazují, že důsledky pracovního úrazu dosud zcela nezmizely. Pokud by se můj stav ještě více zhoršit a musela bych znovu na neschopenku, bude to opět bráno jako následek pracovního úrazu s plnou náhradou mzdy, nebo budu marodit jako při obyčejné nemoci se všemi finančními důsledky? Mám se dál trápit, abych se nedostala do finanční tísně, nebo se mohu bez obav pořádně vyléčit a pak se teprve vrátit znovu do práce? Děkuji za pomoc.
Odpověď:
Na Váš případ dopadá ustanovení § 271a odst. 2 zákoníku práce, podle něhož náhrada za ztrátu na výdělku přísluší zaměstnanci i při jeho další pracovní neschopnosti z důvodu téhož pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Průměrným výdělkem před vznikem škody podle věty první je průměrný výdělek zaměstnance před vznikem této další škody. Jestliže před vznikem této další škody příslušela zaměstnanci náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, náhrada za ztrátu na výdělku se zaměstnanci poskytne do výše částky, do které by mu příslušela náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, kdyby nebyl neschopen práce. Za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje náhrada mzdy nebo platu podle § 192 nebo odměny z dohody podle § 194 a nemocenské.
Pokud tedy prokazatelně tato další pracovní neschopnost vznikla v důsledku pracovního úrazu, pak máte na náhradu na ztrátu na výdělku (tj. zjednodušeně řečeno rozdíl mezi průměrným výdělkem dle výše uvedeného a nemocenskou) nárok. Nemusíte se tedy obávat, že byste měla pouze „běžnou“ nemocenskou…