Sýrie chystá novou ústavu – oslabí moc prezidenta a posílí práva menšin
Zákonodárci v Damašku navrhli podle zpravodajského portálu Gulf News ze Spojených arabských emirátů během března koncept nové syrské ústavy. Dokument byl následně představen ruskému ministrovi zahraničních věcí Sergeji Lavrovovi, který se o něj podělil se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Očekává se, že návrh bude představen veřejnosti do 1. srpna, jak nařizuje i rezoluce Rady bezpečnosti OSN.
Podle Gulf News má být v nové ústavě výrazně omezena centrální moc v Damašku a naopak dojde k posílení pravomocí místních úřadů. Oblasti budou mít právo volit si své vlastní správce, zatímco doposud byli guvernéři jmenováni z Damašku. Místním parlamentům bude přiznána plná zákonodárná moc s právem volit si své vlastní zástupce, kteří je budou reprezentovat v Damašku.
Parlamenty – místní i centrální – rovněž získají větší moc zamítat na základě hlasování rozhodnutí ministerského kabinetu, což bylo doposud podle ústavy ve výlučné kompetenci syrského prezidenta. Z rukou prezidenta bude vůbec přenesena část moci na parlament, který nově například získá právo jmenovat členy Nejvyššího ústavního soudu a Syrské centrální banky.
Nová ústava také dá více práv menšinovým skupinám. Kurdové obdrží ústavní právo na komunikaci v kurdštině, která bude zcela zrovnoprávněna s arabštinou. Slovo „arabská“ také bude odstraněno z oficiálního názvu státu, což byl požadavek menšinových skupin tvořících zhruba 10 procent populace. Navíc bude zajištěna účast zástupců všech menšinových skupin v nejvyšších patrech moci, neboť předseda vlády a jeho místopředsedové nebudou moci být z jedné a té samé etnické skupiny.
Prezidentský mandát bude omezen na maximálně dvě sedmiletá období a legislativní moc prezidenta bude zrušena. V nové ústavě se prezidentské pravomoci definují „pojítko mezi státem a společností“, ačkoliv prezident zůstane velitelem syrské armády. Ta bude podle nové ústavy oddělena od jakýchkoliv politických aktivit a nebude mít žádné slovo ani v mezinárodních otázkách. Polovojenské skupiny a milice budou zakázány.
Nová ústava také posílí uznání náboženských menšin, neboť vyškrtne požadavek, aby prezidentem země byl muslim, což otevře cestu křesťanům i jiným nemuslimským menšinám, aby zastávaly nejvyšší post v zemi. Podle CIA World Factbook tvoří muslimové 87 % a křesťané 10 % obyvatel státu, který obývají také menší skupiny drúzů a židů.
Pokud bude návrh ústavy přijat, nahradí stávající dokument napsaný v únoru 2012, jeden rok po začátku syrské občanské války. Současná ústava měla ve své době vyjít vstříc požadavkům protivládních protestujících.