Masakr protestujících učitelů v Mexiku
Ve svém prohlášení z pátku 17. června položili Zapatisté několik následujících otázek týkajících se probíhající celonárodní stávky učitelů:
„Bili je, pouštěli na ně slzný plyn, věznili je, vyhrožovali jim, nespravedlivě je vyhazovali z práce, pomlouvali je a vyhlásili faktický stav obležení v Mexiko City. Co příjde teď? Nechají je „zmizet“? Budou je vraždit? To jako vážně? Zrodí se „vzdělávací reforma“ z krve a mrtvol učitelů?“
V neděli 19. června na tyto otázky stát odpověděl empatickým „Ano“. Odpověď přišla cestou palby z kulometů federální policie proti učitelům a obyvatelům bránícím dálniční blokádu v Nochixtlánu, městě v jihovýchodním státě Oxaca si 80 kilometrů severozápadně od stejnojmenného střediska státu.
Ministerstvo veřejné bezpečnosti v Oxace nejprve tvrdilo, že federální policisté byli neozbrojení a „dokonce neměli ani obušky“. Poté, co množství nahrávek a ústních svědectví z místa činu dosvědčovalo opak, musel stát přiznat, že federální policie zahájila palbu vůči blokujícím lidem a zabila šest lidí. Mezitím ale už medici v Nochixtlánu zveřejnili seznam obětí čítající osm mrtvých, 45 zraněných a 22 nezvěstných osob. V pondělí pak Národní koordinace pracovníků ve vzdělávání (CTNE), čili učitelská odborová centrála vedoucí stávku, prohlásila, že v neděli bylo zabito deset lidí, z toho devět v Nochixtlánu. Mezi mrtvými byli i novináři.
Učitelé patřící k CTNE tvoří radikálnější frakci zhruba 200 tisíc odborářů uvnitř Národního svazu pracovníků ve vzdělávání (SNTE) o síle 1,3 milionu lidí, největší odborové centrále Latinské Ameriky. 15. května vstoupili do časově neomezené stávky, jejímž primárním cílem je odmítnutí „reformy vzdělávání“ navržené mexickým prezidentem Enrique Pena Nieto v roce 2013.
Neoliberální plán postavený na dohodě mezi Mexikem a Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj z roku 2008 usiluje o standardizaci a privatizaci mexického veřejného vzdělávacího systému a o oslabení moci učitelských odborů. Učitelé rovněž požadují více investic do vzdělávání, svobodu pro všechny politické vězně a vězně svědomí, pravdu a spravedlnost pro 43 zmizelých studentů z Ayotzinapy a obecně ukončení všech neoliberálních strukturních reforem. Stát odmítl s odbory jakoukoliv komunikaci a místo toho proti nim nasadil tisíce policistů.
Po masakru v Nochixtlánu vláda očekávala, že učitelé ze strachu s protesty končí. Místo toho však z odporu k masakru přišla učitelům podpora od 200 tisíc mexických lékařů ze skupiny #YoSoyMedico17, kteří půjdou 22. června do celonárodní stávky.
https://roarmag.org/essays/oaxaca-teacher-strike-police-attack/ (a další prameny)