Byty ČEZu se dostaly do sněmovny. Jak pomůže vláda?
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se bude zajímat o to, jaké důvody vedly společnost ČEZ k rozhodnutí prodat byty v pražské Písnici a ve Vršovicích. Uvedl to v odpovědi na interpelaci poslankyně Marty Semelové (KSČM). V odpovědi na interpelaci poslance a starosty městské části Praha-Libuš Jiřího Koubka (TOP 09) mimo jiné řekl, že vláda se bude celou situací zabývat. Podle Semelové je to nedostatečná odpověď.
Společnost ČEZ se rozhodla prodat zhruba 740 bytů na pražském sídlišti v Písnici. „Jak se budete touto kauzou zabývat? Ono to nepůsobí příliš transparentně a byl bych rád, aby pan ministr financí, který je vaším kolegou ve vládě a je vám odpovědný, vám celou kauzu podrobně vysvětlil a vy jste se jí podrobně mohl zabývat,“ uvedl v interpelaci na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) starosta městské části Praha-Libuš Jiří Koubek (TOP 09). Sobotka odpověděl, že předpokládá, že ministerstvo financí si od společnosti ČEZ vyžádalo podklady. „V informaci, kterou mám k dispozici, je obsažena i část, která se týká sociálního hlediska, které bylo zařazeno do podmínek veřejné soutěže,“ řekl mimo jiné. Situace podle jeho slov není z pohledu vlády jednoduchá, protože nakládání s majetkem společnosti ČEZ, kde stát vlastní 70 % akcií, ale zbylé akcie vlastní soukromí akcionáři, se řídí zákonem o obchodních korporacích. „Ministerstvo financí je jedním z akcionářů společnosti ČEZ a nemá ze zákona oprávnění zasahovat do obchodního vedení společnosti, a to přesto, že je akcionářem majoritním. Přesto jsem byl ujištěn o tom, že ministerstvo financí se bude danou záležitostí intenzivně zabývat, požádá své zástupce v dozorčí radě společnosti ČEZ, aby této veřejné soutěži věnovali zvýšenou pozornost. Platí také, že současní nájemníci si mohou založit družstvo a toho výběrového řízení se také zúčastnit,“ dodal.
Byty nejsou obyčejné zboží
Podle poslankyně Marty Semelové (KSČM) nemůže taková odpověď nájemníky uspokojit. „Vy byste se do toho jako zástupce státu měl vložit. Jestli mluvíte o tom, že je slíbeno, že pět let se výše nájmu nezmění, nebo že maximálně o 10 %, tak co budou potom dělat ti lidé? Jaká je záruka, že nedojde k něčemu dalšímu? Jaká je záruka, že se do toho nevloží developer, který bude chtít velice využít nejen ty byty, ale i pozemky, které jsou kousek od plánované stanice metra D? Jaká je záruka, že to nebude prodáno třetímu subjektu, pro který budou nájemníci – kvůli jeho podnikatelským záměrům – akorát překážkou? Ono se jedná nejenom o Písnici, jedná se i o 33 bytů ve Vršovicích,“ uvedla.
Reagovala i na stále opakovaná slova, že ČEZ se musí chovat s péčí řádného hospodáře. „Za prvé bych chtěla upozornit, že ČEZ se s péčí řádného hospodáře o byty nestaral, že tam do toho vložil jenom jednou nějakou částku týkající se výměny oken a stoupaček – ještě z dotace EU. Všechno ostatní si hradili nájemníci, dávali do toho peníze. Byly to podnikové byty, oni tam odpracovali stovky hodin na zvelebení okolí. ČEZu to bylo předáno zdarma (v rámci velké privatizace v 90. letech – pozn. red.), a teď na tom chce někdo vytřískat peníze na úkor právě těchto lidí! Považuji to za vysoce nemravné, vysoce asociální a ekonomicky maximálně neprůhledné. Chtěla bych upozornit na to, že i vy jako sociální demokraté tvrdíte, že byty nejsou obyčejné zboží, že každý má právo na střechu nad hlavou. A tady se tito lidé dostávají do obrovské nejistoty. Jsou zoufalí, svolávají kvůli tomu demonstrace, píšou petice. To je naprosto nedostatečná odpověď,“ uvedla Semelová.
Prodali chaty, auta, brali si nevýhodné úvěry…
„Vláda společnosti ČEZ v tomto směru nedala žádný pokyn ani podnět, ani bychom to vlastně udělat nemohli, to je skutečně obchodní korporace, kde vláda má sice majoritní podíl, ale není stoprocentním akcionářem,“ uvedl Sobotka. Zopakoval, že vláda se o situaci „bude zajímat“. Ještě před tím řekl, že nájemníci si mohou založit družstvo – a tak se přihlásit do veřejné soutěže na koupi bytů. „Pokud tady vláda říká, že nemůže nic dělat, že se tím bude jenom zabývat, tak se ptám, co můžou dělat občané… Co můžou dělat ti nájemníci? Oni si založili to bytové družstvo, které jste tady doporučil, už dávno před tím. Oni si dávno před tím chtěli ty byty koupit, aby měli nějakou jistotu,“ reagovala Semelová. Ona i Koubek připomněli, že lidé kvůli tomu prodali chaty, auta, brali si nevýhodné úvěry… „Bytové družstvo tohle všechno udělalo a firma s majoritní státní účastí je potom vlastně oklamala a nechala je v tom. Myslím si, že vláda by se do toho měla vložit se vší razancí a mnohem víc,“ dodala Semelová. Ona i Koubek v dané záležitosti interpelovali i ministra financí Andreje Babiše (ANO), který nebyl přítomen. Odpoví jim písemně.