Péče o nezletilce
Mám z prvníh manželství 16ti letého syna,který žije s otcem asi rok.Bylo to na jeho přání ikdyž u nás žádné problémy neměl,ale prostě si to chtěl vyzkoušet u táty(ve zkratce).Tedˇ ale nastal problém.Otec něco provedl a má nastoupit na výkon trestu,ale syn i přes to chce zůstat u něj doma s jeho družkou.Je něco takového možné?Já bych na 100procent byla radši aby se vrátil k nám,ale nevím jak tomu zabránit aby tam zůstal.Poradíte mi prosím? Jsou na to nějaké ty paragrafy? Mj.bývalý manžel dostal čtyři roky takže to není jen na pár měsíců.
Odpověď:
Obecně právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí. Nejčastěji se tak jedná o styk s prarodiči či ostatními příbuznými dítěte, ale může to být například i styk s bývalým partnerem rodiče, vytvořilo-li si na něj dítě citovou vazbu.
To ovšem neznamená, že tyto osoby mají právo o dítě i pečovat. Rodičovská zodpovědnost náleží výhradně rodičům. Nedošlo-li k jiné soudní úpravě, musí rodiče, všechny instituce i občané vycházet z platné právní úpravy, podle níž mají oba rodiče zásadně stejnou rodičovskou odpovědnost, tedy stejná práva i povinnosti. Vždy je třeba, aby se oba rodiče v zájmu dítěte oprostili od osobních averzí, a pokud možno co nejdříve dohodli úpravu styku, resp. uzavřeli dohodu o co nejčastějším a pravidelném kontaktu dítěte s rodičem, s nímž nežije ve společné domácnosti, či s jinou oprávněnou osobou.
Nedojde-li k dohodě, nebo pokud není dohoda dodržována, je třeba bezodkladně podat návrh soudu, aby rozsah styku určil on. Při úpravě styku soud vychází z toho, že dítě, které je v péči jen jednoho z rodičů, má právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, jenž je v zájmu dítěte, stejně jako tento rodič má právo stýkat se s dítětem, ledaže soud takový styk v zájmu dítěte omezí nebo zakáže. Soud také může určit podmínky styku, zejména místo, kde k němu má dojít, jakož i určit osoby, které se smějí, popřípadě nesmějí styku účastnit (např. partner rodiče). Výkon práva rodičů udržovat osobní styk s dítětem nemohou rodiče svěřit jiné osobě.
Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda o svěření dítěte do péče otce rozhodl soud, či zda se na tom s Vámi otec dohodl. Dle znění dotazu však předpokládáme, že to bylo na základě dohody s Vámi. Vzhledem k tomu, že však otec z důvodu nástupu do výkonu trestu již nebude schopen po tuto dobu rodičovskou zodpovědnost spočívající v péči o nezletilého syna vykonávat, pak nezbývá, než abyste danou rodičovskou zodpovědnost vykonávala k synovi vy jako druhý rodič. Další postup tedy záleží především na domluvě rodičů, tj. Vás a jeho otce. V zásadě zřejmě již s přihlédnutím k věku Vašeho syna nebrání nic tomu, aby o syna pečovala družka otce, pakliže s tím budete oba souhlasit. Pokud s tímto souhlasit nebudete, pak by měl být syn u Vás. Vzít v úvahu byste však měli i stanovisko Vašeho syna.
V případě, že se jako rodiče nedohodnete na péči o syna za daných okolností, pak doporučujeme obrátit se na příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí, který má s obdobnými záležitostmi zkušenosti a kde by Vám tedy měli doporučit postup optimální z hlediska Vašich zájmů i zájmů Vašeho syna. V krajním případě lze věc řešit i prostřednictvím návrhu soudu na svěření dítěte do péče.