Bydlení s dcerou po rozchodu
Chci se zeptat.Bydlím v bytě,kde je majitelem můj bývalý přítel.V tomto bytě bydlím s jeho 10 letou dcerou.Obě dvě máme v tomto bytě trvalé bydliště.Může nás bývalý přítel z tohoto bytu vyhodit na ulici?
Odpověď:
Záleží, zda máte k bytu bývalého přítele nějaký právně relevantní vztah (např. nájemní smlouvu), či zda v daném bytě žijete pouze s konkludentním souhlasem přítele. V případě, že máte např. nájemní smlouvu, pak by tato smlouva musela být řádným způsobem ukončena. V jiném případě by Vás bývalý přítel mohl z bytu vystěhovat, bez Vašeho souhlasu však pouze prostřednictvím soudu.
Poněkud jiná situace v případě Vaší dcery; bývalý přítel jako její otec má k ní, stejně jako Vy, rodičovskou zodpovědnost. Do rodičovské odpovědnosti spadá mj. péče o dítě, včetně určení jeho bydliště, resp. zajištění bydlení. Dítě obvykle bydlí s rodiči. V případě, že by se tedy Váš přítel rozhodl Vás odstěhovat ze současného bytu a Vy byste neměla jiné bydlení, pak by tím narušil dosavadní stav péče o dítě, na kterém jste se zřejmě dohodli. V takovém případě byste se museli dohodnout na otázce bydlení Vaší dcery. Pokud vy nemáte vhodné bydlení, pak by zřejmě bydlení pro dceru musel zajistit rodič, který k tomu má možnost.
Věc lze tedy shrnout tak, že přítel Vás sice může z jeho bytu soudně vystěhovat, je ovšem povinen v souladu se svojí zákonnou rodičovskou zodpovědností postarat se v tomto směru o bydlení dcery, pokud Vy takové možnosti nemáte; Vy přitom jako matka máte stejnou rodičovskou zodpovědnost k dceři jako její otec, včetně práva se s dcerou stýkat.
Pokud by tedy bývalý přítel na Vás naléhal, abyste se odstěhovala, pak byste mu měla nastínit problematiku z výše uvedeného úhlu a pokusit se s ním dohodnout na rozumném řešení dané situace, které bude zohledňovat zájem na řádné výchově Vaší dcery.
Pro úplnost dodáváme, že trvalé bydliště je záležitost pouze administrativně-správní, při řešení Vašeho dotazu nehraje roli.