Odborný seminář „Socialismus nebo barbarství“
V sobotu 18. března proběhl v Brně 1. ročník odborného semináře KSČM. Jako téma organizátoři zvolili známý citát Rosy Luxemburgové „Socialismus nebo barbarství“. Téma bylo zvoleno opravdu příhodně. Dnešní doba, kdy posiluje pravice a po světě vládnou oligarchové, skutečně barbarikum připomíná.
Ačkoli se jednalo o 1. ročník, účast byla poměrně veliká. V sále sedělo okolo 130 lidí, což byla také kapacita sálu. Mezi účastníky byli kromě straníků a nestraníků také členové Levé perspektivy.
S projevy vystoupilo 9 řečníků. Na akci měl vystoupit i filozof Doc PhDr. Marek Hrubec, Ph.D., akce se ale bohužel kvůli nemoci nezúčastnil. Přesto můžu říct, že seminář byl po obsahové stránce velice zdařilý.
Jako první vystoupil PhDr. L’uboš Blaha, Ph.D, poslanec slovenského parlamentu. Ve svém příspěvku se věnoval problému globalizace. Sdělil nám také své poznatky o rozdílech mezi levicí v západní Evropě a u nás. Jako druhý pokračoval místopředseda KSČM, PhDr. Josef Skála, CSc. Jeho příspěvek se věnoval cestám, jak zamezit nárůstu barbarství. Jeho poslání znělo jasně. Komunisté se musejí stát hlasem chudých a utlačovaných.
Dále pokračoval PhDr. Jiří Malý, Ph.D. Ve svém příspěvku se věnoval změnám ve světové ekonomice. Z jeho úst jsme také slyšeli tvrdou kritiku EU. Dopolední blok přednášek ukončila Mgr. Věra Klontza-Jaklová, Ph.D. Věhlasná archeoložka nám ukázala historické paralely s dnešní dobou a jejich řešení.
Po asi hodinové pauze na oběd jsme se připravili na další blok přednášek. Tentokrát bylo příspěvků 5, ovšem byly kratší. Trvaly pouze 10 minut. Z odpoledního bloku mi přišel nejzajímavější referát Mgr. Anny Mikulenkové, pojmenovaný Kapitalismus versus klima. Ochrana životního prostředí je téma, které KSČM bohužel moc nereflektuje. Proto bylo velice příjemné slyšet na akci KSČM kritiku kapitalismu i z enviromentálních pozic.
Potom, co nám všichni řečníci sdělili své zajímavé referáty, přišla řada na diskusi. Tázaní pohotově odpovídali na otázky. Velká část otázek mířila na Josefa Skálu, na jeho názory na vládu, uprchlickou krizi a odbory. Diskuze se nesla v příjemném duchu.
Přesto, že se jednalo o první ročník, účast byla slušná. Potěšující bylo, že v publiku byla spousta nových tváří. Organizátoři považují akci za zdařilou a nevylučují, že se bude příští rok opakovat.
Na závěr bych chtěl organizátorům poblahopřát. Doufám, že se ze semináře stane tradice. Tradice, na kterou budou do Brna mířit stovky lidí.