Hamburk ve výjimečném stavu
Hamburk je za normálních okolností deštivým přístavním městem s jedním a půl milionem obyvatel. Nyní se ale nepodobá žádnému městu, které jsem kdy viděl. Množství lidí na ulicích chodí pěšky, nebo jede na kole. Malé skupiny černě oděných mladých lidí staví ploty a zátarasy. A všude je vidět policie: její helikoptéry nám krouží nad hlavami, na koních prochází ulicemi, řídí vodní děla připomínající tanky… Každých pár minut projíždí kolona policejních aut s modrými majáčky a zapnutými sirénami. Celkově je v ulicích 20 tisíc policistů, mnoho z nich nosí černé masky a automatické zbraně.
Jsme na summitu G20 – dvacet z největších zločinců světa se tu dnes a zítra v Hamburku sešlo ke svému rokování. V ulicích už jsou desetitisíce lidí. Největší demonstrace se koná v sobotu 8. července, kde se očekává 100 tisíc lidí. Před šestou hodinou ranní v pátek se demonstranti prodírají lesem, aby se dostali do „modré zóny“, kde hamburská policie zakázala jakékoliv demonstrace a pozastavila demokratická práva.
Aktivistům se podařilo do zóny proniknout a alespoň na chvíli zablokovat kapitalistickým politikům cesty, kterými se měli dostat do kongresového centra. Podle zpráv uvízla Melanie Trumpová ve svém hotelu a její manžel se musel na setkání dostat po alternativní cestě. Německý ministr financí Wolfgang Schauble [neblaze proslulý vydíráním a ožebračením Řecka] musel zrušit svoji schůzku. Cena za tyto úspěšné blokády byla ale vysoká. Zraněny byly desítky protestujících, hamburské nemocnice jsou v pohotovosti. Jeden účastník je stále v kómatu. Všude vidíme lidi se šrámy a s červenýma očima od pepřových sprejů.
Demonstrace „Vítejte v pekle“ svolaná na čtvrtek večer nemohla ani začít. Policie napadala deset tisíc účastníků dříve, než udělali jediný krok. A třebaže se snažila bránit schéma „nebezpečných výtržníků“, i státní média musela uznat, že v tomto případě byla za násilí zodpovědná policie. V důsledku toho začali obyvatelé Hamburku stále více vyjadřovat protestujícím své sympatie. Každý den přibývalo lidí, kteří jim nabízí k ubytování byty nebo jim umožňují na své zahradě postavit stany.
V pátek ráno proběhla školní stávka, kdy se do vyprázdněného centra města vydalo 3000 lidí. Mnoho z nich tak jako tak nemohlo do své školy, pokud se nacházela v tzv. „nebezpečné zóně“. Jiní vyšli ze tříd, aby protestovali proti kapitalistickému světovému systému, ale také proti podobě vzdělávání, která z nich má udělat budoucí námezdní otroky. Všude a všude bylo slyšet skandování: „Celý Hamburk nenávidí policii!“
O páteční noci začala další eskalace. Demonstrantům se podařilo přiblížit ke koncertní hale Labské filharmonie, kde Angela Merkelová spolu se svými přáteli sledovala koncert. Hamburská policie musela na rychlo k dvaceti tisícům policistů sehnat další posily a v ulicích města byly vidět i armádní tanky. Minimálně jeden z policistů střílel do vzduchu ze své pistole.
Dokonce i konzervativní buržoasní média používala k popisu nepředstavitelných scén silná slova: „Je to jako občanská válka“ nebo „protipovstalecká operace“. Došlo k masivnímu porušení ústavních práv. Připomeňme si, že vládu Hamburku tvoří koalice sociálních demokratů (SPD) a zelených. Takže nic nového pod sluncem. Kdysi dávno v roce 1923 povstala hamburská dělnická třída otevřeně proti kapitalismu. A kdože tenkrát zakročil, aby je násilně potlačil a zachránil kapitalismus? Správě, sociální demokracie!