Skončete brutální válku v Jemenu!
Saúdskoarabská válka v Jemenu, která začala v roce 2015 s cílem podpořit režim prezidenta Abdrabbuha Mansoura Hadi proti vnitřním povstáním, se stala katastrofou jemenského lidu.
Saúdové vytvořili koalici států Perského zálivu a s americkou a britskou podporou začali brutální, drtivou válku na půdě Jemenu. Přímých obětí saudského bombardování je přes 13 tisíc, ale mnohem víc lidí zemřelo v důsledku koaliční strategie boje. Byly zničeny nemocnice, školy, továrny a základní infrastruktura a v zemi vypukla obrovská humanitární krize. Saúdové poškodili letiště v hlavním městě Sanaa a vyhodili do povětří jeřáby v přístavu Hodeida.
Jemenem se nyní valí největší a nejrychleji se šířící epidemie cholery v moderních dějinách. Na konci roku se očekává, že počet nakažených dosáhne 1 milionu lidí, z nichž jsou 600 tisíc děti. Kvůli zničení jemenských vodárenských a hygienických zařízení již zemřely tisíce lidí.
Jemenská vláda v roce 2016 úplně zastavila financování zdravotnictví, což znamená, že v místních ambulancích, které nebyly rozbombardovány, pracují zaměstnanci zadarmo; většinu zdravotní péče ale nyní zajišťují mezinárodní agentury.
Saúdové se vysmívají pravidlům války a za prvních šest měsíců roku 2017 vybombardovali 40 zdravotnických zařízení. V jednu chvíli dokonce označili celé město Saada s 50 tisíci obyvateli za vojenský cíl. Státy Zálivu zastavují lodě plující s humanitární pomocí a léky, které mají přistát v jemenských přístavech. Humanitární pomoc v současnosti potřebuje 20 milionů lidí, jeden milion lidí uprchl do zahraničí a 2,5 milionu lidí muselo opustit své domovy v rámci Jemenu.
Jádrem sil bojujících proti prezidentovi Hadimu je šíitské hnutí Hútiů se základnou na severu země. Až do zcela nedávné doby byli Hútiové v alianci s bývalým prezidentem Jemenu Ali Abudllah Salehem. V předchozí sérii válek mezi lety 2004 a2010 se Saleh, tehdy jemenský prezident, s Hútii potýkal. Nicméně tento zcela zkorumpovaný oportunista se následně spolu s částí jemenské armády s Hútii spojil, aby odstranil současného prezidenta Hadiho. Saúdská Arábie je paranoidní ohledně toho, že jsou Hútiové podporováni Íránem. Ačkoliv Írán nemá nad jejich hnutím kontrolu, je pravda, že jej vyzbrojuje raketovými střelami a municí.
Jak Hútiové tak Saleh v soukromí vyjednávali se Saúdy. Vůdce Hútiů Abdel-Malik al-Húti je vnímán jako „umírněný“ a Saleh se obával, že by mohl být Hútii z dohody vyšachován. To v srpnu vedlo k bitvám v Sanaa mezi Hútii a silami věrnými Salehovi.
Nová erupce bojů mezi Hútii a Salehem vypukla v týdnu poté, co Saleh přešel na opačnou stranu. 4. prosince byl Saleh a generální tajemník Salehovy politické strany GPC, Aref al-Zouka Hútii zabit a hútijské síly dnes mají plnou kontrolu nad hlavním městem.
Když americký prezident Trump navštívil v květnu Saúdskou Arábii, odsouhlasil prodej zbraní této zemi v hodnotě 110 miliard dolarů. Také Spojené království prodává Saúdům zbraně. Britské zbrojovky prodaly mezi dubnem a červnem 2017 Saúdské Arábii zbraně a vojenskou techniku v hodnotě 836 milionů liber (od ledna do března 2017 v hodnotě 280 milionů liber). Je hanbou, že se Spojené království zaprodává ohavnému Saúdskému režimu a podporuje válku, jejíž obě strany jsou reakční a jejíž finanční a lidská cena jsou tak vysoké. Spojené království a USA také zablokovali vyšetřování válečných zločinů, ke kterým v Jemenu dochází, ze strany OSN.
Žádná z bojujících stran v Jemenu si nezasluhuje podpory. Válka a saúdská blokáda musí skončit a Velká Británie a USA by měly okamžitě přestat podporovat Saúdskou Arábii a dodávat jí zbraně.
Dan Katz; http://www.workersliberty.org