Práce ve svátek,nástup a odměna
V kalendářní den, na který připadá svátek jsem nastoupil a odpracoval ranní směnu, tentýž den jsem šel ještě na přesčas na noční směnu. Mám nárok na příplatek za svátek za obě směny? Dodávám, že pracovní týden začíná noční směnou.
Odpověď:
Prací přesčas se rozumí práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn.
Zároveň platí, že na pracovištích, kde se pracuje v nočních směnách, se považuje doba od nástupu první směny v den svátku (např. od 06:00 17. listopadu), přičemž končí za 24 hodin (tedy 06:00 18. listopadu).
Obě směny jste tedy z pohledu zákoníku práce odpracoval v době svátku a druhou směnu jste zároveň odpracoval v rámci práce přesčas, takto je tedy třeba tuto práci i posuzovat. Pokud jde o nároky z toho vyplývající, ty je třeba podle toho, zda bylo v tomto směru něco dohodnuto mezi Vámi a zaměstnavatelem. Pokud není nic v tomto směru dohodnuto, pak v případě práce ve svátek zákoník práce stanoví, že za práci ve svátek Vám přísluší dosažená mzda a náhradní volno, u práce přesčas pak příplatek. V případě kumulace práce ve svátek a současně práce přesčas (druhá směna) bude zaměstnanci v tomto případě poskytnuto náhradní volno za svátek dosažená mzda plus příplatek za práci přesčas (min. 25 %). Příplatek jak za práci ve svátek (ve výši 100%), tak za práci přesčas by Vám pak příslušel, pokud byste měl se zaměstnavatelem sjednán příplatek za práci ve svátek místo poskytnutí náhradního volna.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že druhá směna bude posuzována jako práce ve svátek i práce přesčas, přičemž konkrétní nároky závisejí na tom, zda máte se zaměstnavatelem ve smyslu výše uvedeném něco sjednáno, či nikoli.